Lübecki filmipäevade fookus on sel korral Baltimaadel

Mängufilm Keskpäevane praam
Mängufilm Keskpäevane praam Autor/allikas: Oti Vasemaa ERR

Saksamaal Lübeckis toimuvad tänavu 60. korda Põhjamaade filmipäevad, mille raames tähistatakse Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäeva. Kavas on mahukas programm regiooni uuemast ja vanemast filmiloomingust. Filmipäevad kestavad 30. oktoobrist 4. novembrini.

Festivali võistlusprogrammis osaleb EV100 programmi raames valminud mängufilm "Seltsimees Laps", mis on ühtlasi ka festivali avafilm. Esimest korda festivali ajaloos on avafilmiks Balti riigist pärit teos.

Lübeckis toimub ka EV100 programmi raames valminud dokumentaalfilmi "Juured" (režissöörid Nora Särak, Aljona Suržikova, Kersti Uibo, Moonika Siimets, Anna Hints, Heilika Pikkov) rahvusvaheline esilinastus. Eesti dokfilmidest linastuvad Lübeckis veel "Rodeo" (režissöörid Raimo Jõerand, Kiur Aarma), "Ahto. Unistuste jaht" (režissöör Jaanis Valk), "Kerro 40" (režissöör Aljona Suržikova) ning "14 käänet" (režissöör Marianna Kaat). Samuti jõuab vaatajateni Läti, Leedu, Eesti koostöös valminud dokumentaalfilm "Ajasillad" (režissöörid Kristine Briede, Audrius Stonys).

Laste- ja noortefilmide programmis linastub juba festivalidel populaarsust kogunud täispikk animafilm "Kapten Morten lollide laeval" (režissöör Kaspar Jancis) ning lühifilmide programmist leiab auhinnatud "Kolm päeva augustis" (režissöör Madli Lääne). Lisaks on festivali raames üles seatud filmikuppel, mis esitleb 360 kraadi tehnikas filmitud filme. Seal näeb Rain Rannu lühifilmi "Beqaa VR" ning samuti programmi Eesti linnadest ja loodusest, mis tutvustab nii rahvusvahelisele kui ka kohalikule publikule lähemalt Eestit ja Eesti kultuuri.

Festivali kavas on ka Balti vanemate filmide retrospektiiv, kus Eesti filmidest linastuvad "Keskpäevane praam" (režissöör Kaljo Kiisk), "Kire lained" (režissöör Vladimir Gaidarov) ja "Tulivesi" (režissöör Hardi Volmer).

Külastajatele on avatud väljak, kus müüakse ka Balti riikide tooteid. Samuti on festivalil Skandinaavia- ja Balti riikide raamatutele pühendatud sektsioon, kus võimalik tutvuda ning osta ka Eesti, Läti ja Leedu autorite teoseid saksakeelsete tõlgetena. Eesti raamatutest on valikus näiteks "Wikmani poisid" (Jaan Kross), "Apteeker Melchior ja Oleviste mõistatus" (Indrek Hargla), "Pobeda 1946" (Ilmar Taska) ning lasteraamat "Lumemees Ludvigi õnn" (Leelo Tungal).

Festivali avaõhtul viibivad aukülalistena kohal nii "Seltsimees lapse" režissöör Moonika Siimets, näitlejad Helen Maria Reisner, Tambet Tuisk ja Eva Koldits, produtsent Riina Sildos kui ka filmiloo aluseks olevate romaanide autor Leelo Tungal. Kohal on ka mitmed teised Eesti filmitegijad, kes oma filme publikule esitlevad. Eesti, Läti ja Leedu Saksamaa saatkondade koostöös toimub ka vastuvõtt rahvusvahelise filmitööstuse esindajatele.

Festivalil antakse välja ka Baltimaade filmiauhind parimale Põhjamaade filmile. Eesti esindajana on žüriis Eesti Filmi Instituudi peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: