Genialistide Klubis esietendub Musta Kasti hooaja avalavastus "Caligula"

Foto: Krista Kattel

Neljapäeval esitendub Tartus Genialistide Klubis Musta Kasti hooaja avalavastus "Caligula". Lavastus põhineb Albert Camus' 1939. aastal kirjutatud näidendil.

Lavastuse peategelane on kurikuulus Rooma keiser Caligula, kes traagilise sündmuse järel konstrueerib vägivallafilosoofia, mida ta hakkab rakendama nii oma rahva kui ka lähedaste suhtes. Caligula lähikondlased peavad valima, kas võtta vastutus ning risk takistada keisrit tema teel või jätta hullumeelsele valitsejale vabadus mässata elu vastu. Albert Camus näidendi peidetud eesmärk oli reflekteerida ja mõista Teise maailmasõja aegseid totalitaarseid riigijuhte.

Lavastaja Lennart Peep ütles, et Camus' näidend on aktuaalne ka tänapäeva poliitikas.

"Poliitiline olukord on selline nagu ta on. Maailm on populistlik, juhtide seas on palju nii-öelda hulle valitsejaid või sellelaadseid inimesi – mida nüüd selliste inimestega nagu peale hakata? Üks variant on see, et las need hullud lähevadki hulluks ja paisuvad ühel hetkel nagu õhupall õhku ära. Kuid ajalugu on näidanud seda, et see päris niimoodi ei toimi. Kui sa ise vastutust ei võta, siis ei võta mitte keegi," rääkis lavastaja Lennart Peep.

Caligula rolli mängiva Kaarel Targo sõnul on see tema jaoks ideaalne.

"Ta on selline hullumeelne türann, et oma väikses teatrikollektiivis aeg-ajalt võib-olla mõni võib ka mind sellisena näha. Camus ongi kirjutanud Caligulale rea, kus ta ütleb, et ta on 29-aastane, mida mina praegu täpselt olen, nii et selles mõttes meie teatris ei oleks sobivamat osatäitjat selle rolli jaoks," nentis Targo.

Lavastus on alla 16-aastastele mittesoovitatav. Peep ütles, et vanuseline piir on ette pandud eksistentsiaalfilosoofilise materjali keerukuse tõttu.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: