Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiina Lokk: oleme õppinud PÖFFi odavalt tegema

Pimedate Ööde filmifestivali põhiprogramm tõi kahe nädala jooksul publiku ette üle 200 filmi 80 riigist. Festivalil toimus 23 maailma, 30 rahvusvahelist ja 15 Euroopa esilinastust. PÖFFist kirjutasid muuhulgas mainekad filmiväljaanded nagu Variety, Hollywood Reporter ja Screen International. "Aktuaalne kaamera" uuris festivali direktorilt Tiina Lokilt, kuidas seekordne PÖFF möödus.

Pimedate Ööde Filmifestivali eelarve on 1.5 miljonit eurot, mis teeb sellest maailma kõige odavama A-klassi filmivestivali, vahendas "Aktuaalne kaamera". Berliini filmifestivali eelarve võrdluseks on 25 miljonit eurot. Tšehhis toimub aga PÖFFiga samas mastaabis Karlovy Vary filmifestival, mille eelarve on 5.6 miljonit. Mainekas filmiajakiri Screen International kirjutab Pimedate Ööde filmifestivalist kui Arvo Pärdi järel kuulsuselt teisest Eesti kultuurinähtusest, seades kahtluse alla, kas nii väikese eelarvega on võimalik nõnda ambitsioonikat festivali arendada.

Pimedate Ööde filmifestivali direktor Tiina Lokk tõdes, et nad on juba õppinud festivali nii odavalt tegema. "Kui keegi annaks meile miljoni, siis me ei oskaks sellega midagi peale hakata, aga praegu, et sellest pikaajaliselt välja saada, oleks vaja kusagil paarisaja tuhandelist tõusu," sõnas ta ja lisas, et see aitaks ka festivalil oma enda finantsi arendada.

A-klassi filmifestivalide üks suurimaid kulutusi on kuulsate külaliste võõrustamine. Filmitähed tooksid ka festivalile kuulsust juurde, kuid seda võimekust PÖFFil pole. "Kui sul õnnestub see tuumik ehk 700 inimest tuua väga kõrge kvaliteediga, nende hulgas ka kasvõi paar staari, siis selle peale tuleb juba terve see mesipuu kohale," ütles Lokk ja kinnitas, et kuigi see kõlab hästi napakalt, see pole neil seda raha, et tuua külalisi kasvõi äriklassis. "Nad on loobunud ammu igasugustest honoraridest, nad on valmis tulema siia, aga peale nad ei hakka maksma, seda on raske oodata."

PÖFFi publiku arv on püsinud mitu aastat samal tasemel, jäädes 70 000 ja 80 000 vahele. Tänavu leidis publik üles ka 500-kohalise Scape saali Coca-Cola Plazas, kus toimusid kõik põhivõistlusprogrammi esilinastused. "Arvestades nelja aasta tagust aega, kui meile vaatasid tühjad seinad vastu, ma võisin kasvõi tiritamme kasvatada, aga rahvast ei tulnud, aga neid täis saale näha on ikka jube suur rõõm," kinnitas Tiina Lokk.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: