Kunstiteadlane: Vive Tolli loomingus on soojus, mis on tänapäeval kunstist kaduma läinud

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Ülevaatenäitus "Alati Teie, Vive Tolli" Haus galeriis tähistab eesti graafika grand old lady Vive Tolli 90. sünnipäeva. Väljapanek kätkeb hetki Vive Tolli loomingust 1960. aastatest kuni 1990. aastate teise pooleni.

Silmapaistva graafiku ja õppejõuna on Vive Tolli looming mõjutanud kogu Eesti graafika arengut, vahendas "Aktuaalne kaamera". Kunstiteadlase Heie Treieri sõnul on Vive Tollil siinses kunstis ankru roll. "Sa pead kuskil kinnistuma, kõike ei saa võrdselt armastada,mis siin maailmas on," tõdes Treier ja lisas, et Tolli pildid sõnastavad selle, et inimesel peab olema midagi, mis on tema oma.

Tehniliselt perfektselt teostatud lehed kasutavad tähendusrikkaid motiive rahvakunstist. Kunstnik on süvenenud kohaliku folkloori ja mütoloogia tõlgendamisse, tema nn käekirja kuulub etnograafiliste märkmete ja mustrite ärakasutamine ja omanäoline stiliseerimine.

"Vive Tolli on olnud emakuju, kelle poole vaadatakse alt üles," nentis kunstiteadlane ja kinnitas, et tema mõjud on olnud erakordselt tugevad. "Kui vaadata praegu tema töid , siis siin on selline eriline soojus, mis on läinud tänapäeval kunstist kaduma.

Graafikanäitus Haus Galeriis jääb avatuks detsembri lõpuni. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: