ERR.ee video: Ansambel U: esitas Rostrumi heliloojate teoseid

{{1544427900000 | amCalendar}}
Foto: Liina Sumera

Koostöös Klassikaraadioga toimus 11. detsembril Eesti Raadio 1. stuudios ansambel U: kontsert "URR-21: Rostrum". ERR kultuuriportaalist saab üritust järele vaadata.

Kavas:
Ülo Krigul (1978) - "Earth... to Become Earth Again 2"  versioon flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile ja löökpillidele (2007/2010)
Oscar Bianchi (1975) - "De Rerum Natura" flöödile ja viiulile (2001)
Tatjana Kozlova-Johannes (1977) - "Nurgad" ("Corners")  flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile, löökpillidele ja elektrikitarridele (2017)
Olga Neuwirth (1968)  "Dialogues Suffisants.  Porträt einer Komposition als junger Affe" tšellole, löökpillidele ja elektroonikale (1991/92)
Helena Tulve (1972)  - "Maa süda" ("Heart of Earth")  klaverile ja ansamblile (2017)

Ilmselt on iga muusikasõber aeg-ajalt kuulnud uudiseid, et eesti heliloojad on osalenud Rostrumil ning saavutanud häid tulemusi. Millega on õigupoolest tegu?
Rahvusvaheline Heliloojate Rostrum (rostrum – Vana-Rooma lava kõne pidamiseks) sai alguse 1954. aastal, kui kogunesid mitmete Euroopa riikide ringhäälingute esindajad, et vahetada infot oma riikide nüüdismuusika kohta. Tänaseks on sellest välja kujunenud lisaks infovahetusplatvormile ulatuslik heliloomingu konkurss, kus kuni 30 raadiojaama esitlevad igal aastal ligi 60 teost. Raadiojaamade esindajatest koosnev žürii hindab teoseid noorte- kui üldkategoorias ning valitud teosed kõlavad aasta jooksul kõigis osalevates raadiojaamades, tagades sellisel moel teostele märkimisväärse rahvusvahelise levi. 

Eesti on osalenud Rostrumil aastast 1994 ning on kahtlemata üks edukamaid rostrumi-maid, sest viimastel aastatel on Eesti heliloojate teosed järjepidevalt valitud soovitatud teoste nimekirja. Rostrumi põhikategooria on Eesti heliloojatest võitnud Helena Tulve 2004. aastal, noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000), Ülo Krigul (2007) ja Maria Kõrvits (2016).

Kui Rostrumi üheks ideeks on levitada muusikat eelkõige salvestuste abil, siis heliloojate muusika "taas-elustamine" elavas ettekandes ei ole levinud. U: järgmine kontsert sarjas URR toob ühte ringi elavas esituses viie Rostrumi helilooja teosed. Kontserdil on kavas 2004. aastal põhikategoorias võitnud Eesti autori Helena Tulve kammerteos "Maa süda" ning konkursil mitmel korral esile tõstetud eesti autorite Tatjana Kozlova-Johannese "Nurgad" ning Ülo Kriguli "Earth... to Become Earth Again 2", mille esimene versioon tunnistati 2007. aasta noortekategooria parimaks. Ettekandele tulevad ka tänaseks ühe tuntuima Austria nüüdishelilooja Olga Neuwirthi teos "!?Dialogues Suffisants!?"  ning 2016. aasta võiduteose autori, Itaalia-Šveitši helilooja Oscar Bianchi "De Rerum Natura". Bianchi on külalisena kohal ka Tallinnas, kus töötab proovides U: muusikutega ning annab loengu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilastele. Klassikaraadio ja Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) vahendusel jõuab kontsert sadade tuhandete kuulajateni üle Euroopa.

Kontsert toimub koostöös Klassikaraadioga ning selle toetajad ja partnerid on Eesti Kultuurkapital, EV Kultuuriministeerium, EBU, kaasrahastab Euroopa Liidu programm "Loov Euroopa". 
Kontserdist toimub otseülekanne Klassikaraadio eetris ning ERR-i kultuuriportaalis. 

Ansambel U: on kõige aktiivsem ning tunnustatum nüüdismuusika kollektiiv Eestis. Põneva kõlapildi ning väljakutsuvate kavade poolest hinnatud ansambel esitab nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvaid teoseid kui ka eksperimentaalseid kompositsioone. Lisaks paljudele esinemistele kodumaal on U: tutvustanud eesti muusikat aastate jooksul mitmel pool maailmas. Uue muusika alase tegevuse eest Eestis ning sisukate rännakute eest kaasaegsel muusikamaastikul on U: pälvinud kahel korral Eesti Kultuurkapitali preemia. Ansambli asutasid 2002. aastal Tarmo Johannes ja Taavi Kerikmäe ning selle koosseisu kuulub kuus muusikut: Tarmo Johannes (flööt), Helena Tuuling (klarnet), Merje Roomere (viiul), Levi-Danel Mägila (tšello), Taavi Kerikmäe (klaver) ja Vambola Krigul (löökpillid).

"URR - Ansambel U: Rahvusringhäälingus" on 2013. aastal alguse saanud kontserdisari, mis sündis U: 10. tegevusaasta tähistamiseks koostöös Klassikaraadioga ning kus U: tutvustab olulisemaid nüüdismuusika teemasid Klassikaraadio otse-eetris. 

Toimetaja: Valner Valme, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: