Galerii: tutvustati rahvusvahelist nüüdismuusika festivali

2019. aasta toob Eestisse prestiižse rahvusvahelise nüüdismuusika suursündmuse World Music Days, kus kuuleb viimase kümne aasta jooksul Eestis ja maailmas loodud nüüdismuusikat.

Maailma muusikapäevade World Music Days 2019 kunstiline juht Märt-Matis Lill ütles, et festivali keskne mõiste mets seostub muuhulgas tuttava ja tundmatuga, aga ka küllusega. "See on kindlasti üks festivali olulisemaid tunnusjooni, kuna tegemist on läbi aegade suurima nüüdismuusika sündmusega, mis Eestis on toimunud," rõhutas Lill.

Festivali teine kunstiline juht, Timo Steiner, märkis, et Eesti Muusika Päevad on oma 40. sünnipäevale kutsunud ei rohkem ega vähem kui kogu maailma. "Teoseid on saabunud kõigist maailmajagudest peale Antarktika, mis nüüd kõrvuti Eesti teostega kuulaja hinge teed otsima hakkavad," sõnas Steiner.

Festivali teema on "Läbi laulude metsa". Ühine rännak lugude ja laulude kaudu keskendub  loodusele ja koorilaulule. Heliloojate Liit avalikustas täna maailma muusikapäevade World Music Days 2019 uudisteosed, koosseisud ja eksklusiivsed toimumispaigad.

Üheksa päeva kestev festival toimub 2.–10. maini ning ettevalmistus on olnud suurejooneline. Festivalile laekus üle poole tuhande nüüdismuusikateose 50 riigist ja kõikidest maailmajagudest. Kokku esitati 500 teost 14 erinevas kategoorias. Iga kategooria teosed valis välja erinev eksperdigrupp. Valikuprotsessi oli kaasatud 40 asjatundjat.

Festival toimub peamiselt Tallinnas, aga ka Tartus, Alatskivil ja Laulasmaal. Kontserdid toimuvad Tallinnas Lennusadamas, Kultuurikatlas, Estonia kontserdisaalis, Jaani kirikus, Niguliste kirikus, Mustpeade majas, ERRi 1. stuudios, Kanuti Gildi SAALis, Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses, Tartu Jaani kirikus, Alatskivi lossis ja mujal.

Rahvusvahelist ja eesti heliloojate loomingut esitavad Eesti ja külaliskoosseisud. Festival toimub Tallinna põnevaimates kontserdipaikades ning ühendab muusikat etenduskunstide, kaasaegse kunsti, luule ja arhitektuuriga.

Nüüdismuusikat esitavad parimad rahvusvahelised ja eesti kollektiivid: ERSO, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis, Collegium Musicale, Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Politsei- ja Piirivalveorkester, Hortus Musicus, Yxus, ansambel U:, Una Corda jt. Lisaks esinevad külaliskoosseisud Lätist, Rootsist ning Soomest. Duo- ja soolokontsertidega osalevad festivalil Kadri-Ann Sumera, Talvi Hunt, Ulla Krigul, Signe Sõmer, Vambola Krigul, Kristi Mühling, Monika Mattiesen ning jazzkoosseisus astub üles Laura Põldvere.

Festivalil esitatakse 20 uudisteost. Uudisteosteid esitlevad Tõnis Kaumann, René Eespere, Helena Tulve, Kristjan Kõrver, Liisa Hirsch, Ardo Ran Varres, Maria Kõrvits, Arash Yazdani, Märt-Matis Lill, Toivo Tulev, Riho Esko Maimets, Age Veeroos, Peeter Vähi, Elis Vesik, Evelin Seppar, Margo Kõlar, Ekke Västrik jt.

Maailma muusika päevad World Music Days on iga-aastane ülemaailmne nüüdismuusika festival, mis on sajandi vältel ühendanud endas kõige väljapaistvamad ja uuenduslikumad heliloojad alates Schönbergist, Ravelist ja Stravinskist ning lõpetades John Cage'i ja Olivier Messiaeniga. Festival toimub iga aasta erinevas riigis. 2017. aastal toimus festival Kanadas, Vancouveris; 2018. aastal Hiinas, Pekingis ning pärast Eestit rändab 2020. aastal festival Uus-Meremaale, Christchurchi ja Aucklandi.Suursündmus on sümboolne, sest  koos "World Music Days" toimumisega tähistavad Eesti Muusika Päevad 40. sünnipäeva. Täpne kava selgub veebruaris. Piletilevist on juba võimalik soetada festivali passe.

2014. aastal valiti esimese eestlasena festivali korraldava organisatsiooni ISCMi auliikmeks ka Arvo Pärt.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: