Tartu linnakirjanikud võitsid sada kilo terast

Tartu kirjanike meeskonna projektis on ühendatud kirjandus ning tark- ja riistvara.
Tartu kirjanike meeskonna projektis on ühendatud kirjandus ning tark- ja riistvara. Autor/allikas: kuvatõmmis

8.–10. veebruarini 2019 toimus Tartu Ülikooli Füüsikainstituudis üheksas riistvara arendusnädalavahetus Garage48 Arts & Hardware. Tänavu rõhutasid ürituse korraldajad kunstide tähtsust ja seadsid riistvara teisele kohale. Esimest korda eesti kirjanduse ja idufirma-liikumise ajaloos osales üritusel võistkond, mille tuuma moodustasid kirjanikud.

"Eesmärk oli meil lihtne – tuua kokku kirjandus, kunst ja tehnoloogia ning luua 48 tunniga raamat, mis pakub lugejale võimendatud raamatuelamuse," rääkis Tartu linnakirjanik Vahur Afanasjev, kelle idee oli võistlusel osaleda.

Tema võistkond Dream Your Tartu pälvis mitu eripreemiat, sealhulgas Fractory.co antud sada kilogrammi töödeldud terast.

"Nagu lootsingi, moodustus Garage48-l unelmate meeskond justkui võluväel. Projektis on ühendatud kirjandus, tarkvara ja riistvara. Ehk lood, kaardirakendus ja kasutama kutsuv vändaga installatsioon-raamat," rääkis Afanasjev.

"Füüsilise installatsiooni peainsener oli Laur Joost, kellega koos lõi disainilahenduse Karl Kaisel. Kaardirakenduse loomise kandev jõud oli Kaiko Kivi, kellega koos andsid Unenäolisele Tartule digitaalse nähtavuse Sven Sapelson, Katrin Selbak ja Kerstin Vestel."

Kirjanduse poolelt osalesid lisaks Afanasjevile esimene Tartu linnakirjanik Kristiina Ehin, prosaist ja luuletaja Jüri Kolk, noortekirjandusega tuntust kogunud Mare Sabolotny, samuti kirjandusürituste korraldaja Kerstin Vestel. Tähtis roll oli lätlasel Ilze Talbergil, kes tõlkis paljud tekstid, seal hulgas installatsioon-raamatu prototüübile graveeritud loo "Viie tee rist Jakobi mäe all", läti keelde.

"Keelevalikuga teeme väikese ninanipsu idufirma- ja tehnoloogiamaailmas levinud ingliskeelsusele ning tuletame meelde, et 2019. aasta on ametlikult eesti keele aastaks kuulutatud," selgitas Afanasjev.

"Tõsi, projekti domeeninime dreamyourtartu.com valisin siiski ingliskeelse, et seda oleks mugav jagada Tartu külalistele. Kuna Tartust saab loodetavasti 2024. aasta Euroopa kultuuripealinn, on siia oodata palju kultuurihuvilist rahvast, kellel on kindlasti põnev "Unenäolise Tartu teejuhiga" Tartus ja Tartumaal seigelda."

Edaspidi kavatsevad kirjanikud lisada vaid lugude pealkirjad ja mõned esimesed laused, ning sundida inimesi kogu lugu ikkagi linnaruumist, loodusest või raamatust otsima. Teine koht, kus uued täismahus lood ilmuvad, saab olema traditsiooniline paberist raamat, mille kirjutavad Kristiina Ehin, Jüri Kolk ja Vahur Afanasjev. Raamat võib valmis saada aasta keskel.

"Ei saa välistada, et kaardile tuleb veel täismahus lugusid, aga see selgub töö käigus," lisas Afanasjev.

"Kaardil on juba praegu laiem autorite ring – lisaks Kristiinale ja Jürile Mare Sabolotny, Kerstin Vestel, Priit Salumaa. Ja kui nüüd veel päris julgelt laskmata karu nahast kõnelda, siis minu nägemuses võiks kaart ja loodusse paigutatud lood viia linnast välja, näiteks Peipsiveerde, Välgi metsadesse või Tartumaa suurtesse soodesse. Tänu Fractory eripreemiale saame vähemalt paar loodusesse minevat installatsiooni selle aasta jooksul päriselt valmis teha."

Kaardirakenduse ja lugudega saab tutvuda aadressil dreamyourtartu.com.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: