Maarja Vaino filmist "Tõde ja õigus": tegijad on Tammsaarele pihta saanud

Foto: Kaader filmist/Allfilm

"AK" kultuuriuudiste toimetaja Reet Weidebaum oli kohal Tanel Toomi filmi "Tõde ja õigus" esilinastusel, et uurida Tammsaare spetsialistilt Maarja Vainolt, mida tema filmist arvab.

Maarja Vaino kinnitas "Aktuaalses kaameras", et tegijad on Tammsaarele pihta saanud ning seetõttu peab ta filmi ka õnnestunuks. "Kui Tanel Toom loeb "Tõde ja õigust" paarikümne aasta pärast, siis ta saab sellele jälle teistmoodi pihta," ütles ta ja lisas, et ta on kohanud ka keskkooliõpilasi ja isegi nooremaid, kes on "Tõele ja õigusele" pihta saanud. "Kõik sõltub inimesest."

Seda aga Vaino ei karda, et pärast Toomi filmi enam "Tõde ja õigust" ei loetaks. "Tegelikult on suurem osa rahvaid oma tüvitekstidest teinud mängufilmid, vahel isegi mitu, ja ma arvan, et neid raamatuid loetakse sellegipoolest," sõnas ta ja tõdes, et pigem võib ju arvata, et kui film meeldib, siis tahavad inimesed ka raamatu kätte võtta, et selle teema ja autoriga rohkem kokku puutuda. "Plusspoolelt võiksime näha seda, et need noored õpilased, kes niikuinii poleks raamatut lugenud, näevad nüüd vähemalt filmi."

"Tammsaare erilisus ja geniaalsus seisnebki selles, et ta on ühelt poolt kohutavalt Eesti-keskne, aga samal ajal ka väga universaalne," selgitas Vaino ja lisas, et seda on nentinud ka kõik välismaised tõlkijad. "Hoolimata sellest, et keskkond ja mingisugused spetsiifilised asjaolud on väga eestilikud, mõistavad nad seda romaani, kuna tegelased on üldinimlikud ja lähevad neile igal juhul korda."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: