Euroopa Liidu justiitsministrid said kingiks Imbi Paju raamatu

Imbi Paju pälvis Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinna.
Imbi Paju pälvis Arnold ja Heli Susi nimelise sõnajulguse missiooniauhinna. Autor/allikas: Ardo Holts

Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu andis 8. märtsil Brüsselis Euroopa Liidu justiits- ja siseküsimuste nõukogude istungil justiitsministritele kingiks kirjanik Imbi Paju psühhoajaloolise teose "Tõrjutud mälestused" ("Memories Denied"), mille on inglise keelde tõlkinud Tiina Ets.

Mälu ja mäletamise teemat oluliseks pidanud justiitsminister lähtus kingitust tehes Gulagi uurija Anne Applebaumi soovitusest raamatu kaanel: kirjeldades oma ema lugu - noore naise arreteerimistest, vangistamistest, deporteerimistest Gulagi- räägib ta selle loo kaudu kogu rahva lugu.

Imbi Paju ingliskeelne raamat ilmus juba 2009. aastal, kuid nüüd on teos uuendatud, toimetatud ja kunstnik Lilli-Krõõt Repanu on teinud teosele ka uue kujunduse. Kokku on "Tõrjutud mälestused" ilmunud kuues keeles, mais ilmub see Ukrainas ning teost tõlgitakse ka rumeenia keelde. Teost kasutatakse ka mitmede ülikoolide õppetöös.

Raamatule on kirjutanud eesõna Edward Lucas, öeldes, et kui eestlased on oma ajaloo pärast neurootilised, siis põhjuseks on repressioon. "Inimese võitlus võimuga on mälu võitlus võimuga, on kirjutanud Milan Kundera/.../ Imbi Paju teos viib lugeja ajaloo pimedatesse tubadesse ja valgutab selle läbi," kirjutas Lucas.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: