Liisa Kaljula: parem nõukogude pärandiga suhestuda kui teha nägu, et seda pole olnud

Kuraator Liisa Kaljula ja moekunstnik Marit Ilison avasid näituse "Sots art ja mood", mis koondab kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast. Naised rääkisid, et nõukogude pärand tekitab eestlastes tihti vastuolulisi tundeid, aga tuleb leppida, et see on lihtsalt osa meie ajaloost.

Marit Ilison ütles "Vikerhommikus", et nõukogude perioodi asju vaadatakse tihti kriitilisema pilguga. "Kuidas saada üle traumast, mis meil on? Kui ma isiklikult mõtlen, siis ma olen ikka väga vihane 50 aasta pärast, mis tehti ja mis meil võiks praegu olla, aga tasa ja targu eks me loome uuesti kõike," ütles Ilison, et proovib siiski vaadata nõukogude esemeid sooja pilgu ja nostalgiaga. 

Kaljula lisas, et nõukogude pärandit on meie ümber siiani palju, kasvõi linnahall. "Me elame ikkagi recycling ajastul ja see on paratamatult meie ajalugu, isegi kui see ajalugu meile ei meeldi. See on meie ajalugu, see on meid mõjutanud, kujundanud ja parem sellega suhestuda kui teha nägu, et seda pole olnud," rõhutas ta.

Näitusel eksponeeritud teosed on pärit Moskva, Tallinna, Kiievi ja Berliini erakogudest, Eesti ajaloomuuseumist, Eesti kunstimuuseumist, Eesti kunstnike liidu kogust, Mart Eriku kogust ja Winterthuri fotomuuseumist.

"Loomingulist einimeste puhul alati ei ole võimalik algallikat välja tuua, kust ideed tulevad, aga ma arvan, et kindlasti mõjutas minu doktoritöö teema, milleks on sots art. Samas ma tahtsid teha midagi rahvalähedasemat. Kui vaadelda sots arti kujutavas kunstis üksnes ja sealt tuli see mood sisse," ütles Liisa Kaljula, miks otsustas sellise näituse luua ja rõhutas, et on alati olnud suur Ida-Euroopa austaja.

Kaljula sõnul on teemavalikus küll veidi punkarlikku lähenemist, aga ka soovi tagasi juurte juurde pöörduda. "Võib-olla on asi selles, et pärast raudse eesriide langemist enamik Ida-Euroopa maadest püüdsid Lääne kultuuriga uuesti kontakti saada, see on kestnud aastakümneid ja võib-olla on nüüd aeg sealmaal, et me jõuame tagasi mingi lokalismi juurde ja kohalik aines hakkab meile jälle huvi pakkuma ja väärtuslikuna tunduma," selgitas Kaljula.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: