UNESCO kirjanduslinnad tähistavad üleilmset luulepäeva

Kelly Turk
Kelly Turk Autor/allikas: Summer Wong

21. märtsi kuulutas UNESCO ülemaailmseks luulepäevaks 1999. aastal ning alates 2018. aastast tähistavad kirjanduslinnad seda ühiselt mitmesuguste kirjandussündmustega, kajastades üksteise sündmusi jooksvalt sotsiaalmeedias.

Tartus loetakse luulet kohvikutes üle linna ning Tartu Linnaraamatukogus esinevad luulekavadega kooliõpilased. Asukohti vahetatakse loogilist teekonda silmas pidades, et võimaldada publikul ja esinejatel kõigist sündmustest osa saada. Üles astuvad erineva laadiga luuletajad, nii noored autorid kui ka staažikamad kirjanikud. 


Luulepäeva kava:
14.00 kohvikus Anna Edasi: Kelly Turk, Joosep Vesselov
15.00 Tartu Linnaraamatukogus: Tartu Kesklinna Kooli, Tartu Katoliku Hariduskeskuse, J. V. Veski nimeline Maarja-Magdaleena Põhikooli ja Tartu Tamme Gümnaasiumi õpilased
15.30 kohvikus Pierre: Kristel Algvere, linnakirjanik Vahur Afanasjev
17.00 lokaalis Pirogov: Kirjanike Jõusaal – Jane Rähn, Kristel Rebane, Janar Sarapu
18.30 veinibaaris Vein ja Vine: Piret Bristol, Indrek Hirv
20.00 Genialistide klubis: Mehis Heinsaar, Kristel Mägedi, Kaisa Kuslapuu


Luulepäeva sündmused on tasuta ning kõiki huvilisi oodatakse kuulama, vaatama, tuuriga kaasa kulgema ning nautima luulet ja Tartut.

Mitmekesist luulekava pakutakse 14 kirjanduslinnas üle maailma – Granadas esineb raamatukauplustes üle linna 60 luuletajat, Nottinghami Trenti ülikoolis astub üles 12 naisluuletajat ning esinemist kantakse otse üle Facebookis, Reykjavíkis astub üles rühm Impostor Poets ning Ljubljanas toimub 24tunnine luulelugemine. Luulepäeva tähistatakse veel Uljanovskis, Óbidoses. Milanos, Heidelbergis, Krakówis, Barcelonas, Norwichis ja Bucheonis.

UNESCO kirjanduslinnad panustavad ÜRO kestliku arengu eesmärkidesse ning üks neist, sooline võrdõiguslikkus, otsustati tänavu siduda luulepäeva tähistamisega avaldamaks toetust ebavõrdsetes oludes töötavatele naiskirjanikele.

Seetõttu valmis mitmes linnas luulepäeva eel naisluuletajaid esile tõstev video, Tartus sündis luulevideo "Dialoog", kus oma loomingut loevad linnaruumis liikudes Piret Bristol ja Kristel Algvere. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: