Vabamu avab Balti keti virtuaalnäituse veebiseminariga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Näitus “Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu” Telliskivi Loomelinnakus. Autor/allikas: Patrik Tamm

Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu tegi kodulehel virtuaalselt kättesaadavaks näituse "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu". Vabamu tutvustab näitust ja selle põhjal loodud tunnimaterjale kolmapäeval, 29. aprillil kell 15 toimuval õpetajatele ja kõigile teistele huvilistele suunatud veebiseminaril "Üleminekuaeg".

Näitus viib külastajad läbi heli- ja mälumaastiku mõtlemapanevale ajaloolisele rännakule aastasse 1989, mil möödus 50 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti ja selle salajase lisaprotokolli allkirjastamisest, mis jagas Ida-Euroopa kahe suurriigi vahel huvisfäärideks. Ligi kaks miljonit Balti riikide elanikku moodustas veretu protesti märgiks ebaõigluse vastu 675,5 km pikkuse inimketi Tallinnast Pika Hermani torni jalamilt Vilniuse Gediminase tornini.  Näitusel on fookuses tavaliste inimeste ja nende Balti ketis osalemise lood, eesmärgiga anda sündmusele ja selle meenutamise viisile uus tähendusvarjund.

Telliskivi Loomelinnakus eksponeeritud näitusega võrreldes on virtuaalnäitusel rohkem kasutatud koostöös Eesti rahvusringhäälinguga kogutud mälestusi ja fotosid, mis on läbipõimunud kronoloogiliselt kulgevate sündmustega nii Balti ketile eelnenud kui järgnenud aastatel. 

"Muuseumid on viimase kuu aja jooksul muutunud inimestele üle veebi kättesaadavaks. Proovime sellel ebatavalisel ajal õpetajaid üle virtuaalsilla toetada ja õppematerjalide loomisel abistada. Selleks, et meie näitused, töölehed ja virtuaaltunnid oleksid hästi kasutatavad, korraldame õpetajatele suunatud virtuaalseminari." sõnas Vabamu juht Keiu Telve.

Õpetaja ja Vabamu virtuaalhariduse projektijuht Maarja Tinn lisas, et veebiseminaril vaatavad nad tagasi Eesti taasiseseisvumisele eelnenud ühistegevustele Balti keti näitel ning sellele järgnenud perioodile, kus paljuski tuli tegeleda n-ö oma koha otsimise, seda nii riigi kui ka üksikisiku perspektiivist. Loodud tunnimaterjalide eesmärk on nii mõista kui ka mõtestada seda aega ning ehk märgata ka teatavaid sarnasusi hetkel meie ümber toimuvaga." 

Veebiseminar toimub teisipäeval, 29. aprillil kell 15 ja seminaril räägib sotsiaalantropoloog Aimar Ventsel teemal "1990. aastad Eestis: kahekordne üleminekuperiood" ning Vabamu tutvustab Balti keti virtuaalnäituse ning üleminekuperioodile keskenduvaid õppematerjale. Näitus koos mälestuste ja kronoloogiaga annab võimaluse rääkida Balti ketist noortele, kes polnud sel ajal veel sündinud, mistõttu on Vabamu loonud näituse juurde ka töölehe, mida õpetajad ja õpilased saavad kasutada nii distantsõppel kui ka klassiruumis õppides.  

Näitust saab lähemalt kuulata ja vaadata Vabamu kodulehelt. Näitust ja õppematerjale tutvustav veebiseminar toimub Zoomi keskkonnas algusega kolmapäeval, 29. aprillil kell 15.00. Seminari videofail lisatakse Vabamu kodulehele ja sotsiaalmeediasse ning seda saab hiljem ka järele vaadata.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: