Patarei vangla on taas külastajatele avatud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Näituseala "Kommunism on vangla" avamine Patarei vanglas 2019 Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Reedest on Patarei vangla külastajatele taas avatud ja neid tervitatakse teist hooaega näitusealaga "Kommunism on vangla", kus on tehtud ka mitmeid uuendusi.

Säilinud vanglamiljöös tutvustatakse külastajatele kompleksi peaaegu kahe sajandi pikkust kirjut ajalugu. Ekspositsiooni on tänavu uuendatud, kuid põhitähelepanu on endiselt pööratud kommunismiohvrite saatusele ajaloosündmuste taustal ning erinevate riikide kokkupuudetele kommunismiga.

Uuendusena on lisandunud rahvusvaheline näitus "Kommunism ja terror" koostöös Saksa, Poola ja Leedu ajaloolastega, kus antakse ülevaade Eestist teises maailmasõjas ja sel ajal toimepandud inimsusevastastest kuritegudest ning holokaustist Eestis läbi inimsaatuste. Näitus "Kommunism ja terror" on kättesaadav ka elektroonilisel kujul.

"Kui välisriikide kultuuripaikade külastamine on tänavu raskendatud, siis tasub mõelda kohalike muuseumide külastamisele. Patarei näituseala ei saa pidada kergeks meelelahutuseks ja siit saadav sügav ning liigutav elamus võiks kuuluda iga Eesti inimese ja meie külalise kogemustepagasisse. Ta eraldab meid korraks müüritagusest ja asetab eelkäijate kingadesse. Eesti ja teiste Euroopa maade loole tormilisel 20. sajandil lisandub rida põnevaid ajutisi näitusi, nii et värsket vaatamist jätkub kuni septembri lõpuni, mil hooaeg lõppeb," ütles Eesti mälu instituudi teadur-kuraator Martin Andreller.

2020. aasta juunis avatakse Patarei endises võimlas fotonäitus igapäevaelust Nõukogude vangilaagris, kus tuuakse esimest korda avalikkuse ette punavõimu poolt vangistatud metsavenna August Rubeni haruldased ülesvõtted. 

Kuni 7. juunini töötab näituseala kolmel päeval nädalas, reedest pühapäevani kell 10–18. Sealt edasi suure tõenäosusega ja vastavalt olukorrale viiel päeval nädalas, kolmapäevast pühapäevani.

Patareis hoidsid Nõukogude Liidu kommunistlik režiim ja Natsi-Saksamaa režiim ideoloogilisel ettekäändel vangistuses tuhandeid inimesi. Näiteks ainuüksi 1945. aastal oli seal üle 4000 poliitvangi. Viimased poliitvangid viibisid Patareis 1980. aastate lõpus.

Näituseala lõi Eesti mälu instituut tulevase rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi ettevalmistusena. Projekti rahastab Eesti riik justiitsministeeriumi vahendusel.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: