Tristan Priimägi filmisoovitused: "Florida projekt", "Mary, Šoti kuninganna" ja "Muhammad Ali suurim võitlus"

Kaader filmist
Kaader filmist "Mary, Šoti kuninganna" ("Mary, Queen of Scots​", 1971). Autor/allikas: SCANPIX / Ronald Grant Archive / Mary Evan

"Terevisioonis" oli külas filmikriitik Tristan Priimägi, kes andis kolm filmisoovitust ETV ja ETV2 saateprogrammist.

"Florida projekt" ("Florida project", 2017, rež Sean Baker)

"Florida projekt" on Priimägi sõnul viimaste aastate üks kordaminevamaid Ameerika indie-filme. "Florida projekt" on Florida väikelinna Orlando Disneyland ja sinna juurde kuuluv ameerikalikult kole madal ostukvartal ja veel üks ring sealt väljaspool olev vaeste piirkond, kes sinna Disneylandi piletit ilmselt osta ei jõua ja neist see lugu räägibki."

Peaosas on üks kuueaastane tüdruk Moonee ja tema sõbrad. "Ta ema tegeleb erikaaluga kriminaalsete tegudega, seaduse piirimail. Aga kogu see lugu on jutustatud läbi tüdruku silmade ja tema jaoks on see täielik imedemaa. Ta ei saa aru neist piirangutest, mis tal tegelikult on," sõnas Priimägi.

Lapsed pööravad filmis enda ümber oleva tühermaa ja koleda tarbimiskeskkonna muinasjutuks. "Hästi liigutavalt ja huvitavalt tehtud ning väga huvitava koloriidiga. Tundub, et see on režissöör Sean Bakeri oma käekiri. Eelmine film "Tangerine" oli tal ka täiesti psühhedeelsetes värvides."

Hästi lahedalt on tema sõnul ära kasutatud just seinte koledat roosat värvi. "See kõik on võimsalt kole, aga seda on suudetud mingis mõttes ka hästi ilusalt kujutada. Väga kõva töö."

"Florida projekt" on ETV2 eetris kolmapäeval, 27. mail algusega kell 21.30.

"Mary, šotlaste kuninganna" ("Mary, Queen of Scots", 1971, rež Josie Rourke)

Kuigi Priimägi nõustus, et Mary Stuartist on tehtud palju filme, siis on tegemist suure müüdiga ajaloost, mida tema hinnangul tasub ikka ja jälle vaadata ja millega kõik võiksid kursis olla.

"Siin mängib aeg huvitavalt selle loo interpretatsioonis oma osa. See on 1971. aasta film ja kui võtta kõrvale see, mis tuli paar aastat tagasi – Margot Robbie ja Saoirse Ronaniga –, siis mul on tunne, et siin on Mary kindlameelne, aga üsna otu," tõdes Priimägi.

"Seal on ta selline märterlik, aga jäetakse ka mulje, et ega temal nendes afäärides väga palju kontrolli ei olnud. Tema eest tehti need sammud ära ja ta lendleb üsna naiivselt ühe arvamuse juurest teise juurde."

Kuninganna Maryt mängib filmis Vanessa Redgrave. "Loomulikult on selles loos alati vastasplaanil kuninganna Elizabeth, kellega see rivaliteet toimus. Kaks nii tugevat aristokraatlikku naist ühe saare peale ära ei mahtunud."

Elizabethi mängib filmis Glenda Jackson, kes on Priimägi sõnul suuresti tänaseks päevaks küll unustatud, kuna ta on põhiliselt teatrinäitleja. "Aga samas on ta poolmuidu kaks Oscarit ka ära võtnud, millele kummalegi ta kusjuures järele ei läinud. Lavastaja Peter Brooke kasutas teda palju ja kokkuvõttes on mängu osas teda väga hea vaadata."

"Mary, šotlaste kuninganna" on ETV2 eetris reedel, 29. mail algusega kell 21.30.

"Muhammad Ali suurim võitlus" ("Muhammad Ali's Greatest Fight", 2013, rež Stephen Frears)

"Muhammad Ali suurim võitlus" oli Priimägi jaoks täielik üllatus. "Ma isegi ei teadnud seda filmi varem. See on väga huvitav käsitlus Muhammad Ali mitte poksimatšidest, vaid kohtujuhtumist, kuna ta moslemina keeldus Vietnami sõtta minemast. Ütles, et tema religioossetel asjaoludel ei tohi tappa ja anti kohtu alla, pandi vangi, mille ta edasi kaebas."

Ta rääkis, et film on tehtud väga huvitava rakursi alt, sest ei ole sellise asja peale mindud, et mõni noor näitleja hakkab Alid mängima. "Alid tegelikult üldse ei näidata. Näidatakse ainult väga rohketes arhiivikaadrites, mis teeb selle ka väga väärtuslikuks."

Film räägib hoopis Ameerika kohtus toimuvast ja sellest, kuidas ülemkohtunikud omavahel vaidlevad ja kohtujuhtumit edasi-tagasi liigutavad. "Nende abi ja see majasisene keskkond on seal kõige olulisemad," lisas Priimägi.

"Muhammad Ali suurim võitlus" on ETV eetris laupäeval, 30. mail algusega kell 22.25.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: