Kunstiõpetaja suveniirnukkude kollektsioonist mahtus Järvamaa muuseumisse vaid osa

Foto: Olev Kenk/ERR

Tallinna kunstiõpetaja Heli Männi suveniirnukkude kollektsioon on paisunud nii suureks, et ainult osa - umbes 2400 nukku - mahtus Järvamaa muuseumi näitusesaali koroonakriisi aegset reisimishimu jahutama.

Eriti võiks Heli Männi nukukogu huvi pakkuda reisimis- või kogumikirega inimestele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegemist on Eesti ühe tuntuma, suurema mänguasjakollektsiooni osaga. Tegemist on Heli Männi nukkudega. Me näeme Järvamaa muusuemis ligi 2400 erinevat suveniirnukku, mis on pärit kogu maailmast. Minule endale väga meeldib üks tore Egiptusest pärit nukk, kus nukuks on saanud vahva muumia. Isegi muumiast saab teha suveniirnuku. Ei pea olema kõik rahvavärvides ja rahvariietes. Loeb lugu ja identiteet," kirjeldas Järvamaa muuseumi teadusjuht Ründo Mülts.

"Huvitav on ka analoogne suveniirnukk, mis üldse ei ole inimese kujuga, vaid meenutab veise moodi elukat. Tegemist on Indiast pärit nukuga, kus lehmad on pühad loomad. Kui me saame võrrelda Eesti omatoodangut, nii ennesõjaaegset kui ka nõukogudeaegset, siis me ei pea mitte mingil juhul tundma häbi, sest nukutoodang on meil olnud väga heal tasemel. Ja oleme seda ka kogu maailmas tutvustanud ja teiste rahvaste nukke teinud," ütles Mülts.

Heli Männi kogust võib leida peaaegu kõikide maailma riikide suveniirnukke, üks eksootilisem kui teine. Ometi on selleski kogus üks tühimik, mis alles vajab täitmist.

"Heli Mänd on peaaegu saavutanud selle suure eesmärgi, et kõikidest riikidest oleksid näited olemas. Küll aga ei ole Austraaliast toredat nukku. Nii et televaataja, kellel on Austraalia nukk olemas, siis võtke Heliga või muuseumiga ühendust," tegi Mülts üleskutse.

Heli Männi suveniirnukkude näitus Järvamaa muuseumis jääb avatuks 30. septembrini.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: