Krista Kaer: Eestis ilmub liiga palju raamatuid

Foto: HeadRead

Kirjandusfestivali HeadRead korraldajad otsustasid ürituse koroonaviirusesse nakatumise ohu tõttu tänavu ära jätta. "Vikerhommikus" selgitas kirjastaja ja tõlkija Krista Kaer festivali ärajäämist ning rääkis koroonaaja mõjust kirjastustele, kus tõdes, et langust tunda ei ole, sest raamatuid antakse Eestis välja pigem liiga palju.

Krista Kaer tõdes, et kirjandusfestivali esmaseks ärajäämise põhjuseks oli see, et üritus oli planeeritud siseruumidesse. "Eriti, kui on tulemas populaarsemad esinejad, on distantsi hoidmine nendes tingimustes keerulisem. Teiseks ärajäämise põhjuseks oli see, et tavaliselt toimuvad meie üritused väliskülalistega ning nende kutsumisega kaasneb praegusel hetkel suur ebakindlus," selgitas ta ja lisas, et korraldajad ei tea, kas välismaalt tulijad peavad minema karantiini või kas neid üldse siia lastakse.

"Algusest peale oli teada, et tulla ei saa külalised Uus-Meremaalt, Ameerika Ühendriikidest, Venemaalt ja Rootsist. See tegi saabujate arvu väga väikeseks. Samuti kahtlesid tõsiselt vanemad kirjanikud," kõneles Kaer.

Kirjandusfestival HeadRead ei soovinud üritust viia välitingimustesse. Siiski osalevad nad telgiga 5. septembril toimuval Kirjandustänaval. "Kirjandustänaval toimuvad HeadRead üritused – vestlevad Rein Kuresoo ja Hendrik Relve, Aafrika kirjandusest vestlen mina koos Heili Sepaga ning Kaido Olega räägib Jan Kaus," tutvustas toimuvat Kaer.

HeadRead festivalil pidi osalema ka Sofi Oksanen. "Ta tuleb siiski 14. septembril Eestisse ning toimub tema esitlus," lisas ta ja tõdes, et mõningad kirjandushuvilistele mõeldud üritused siiski toimuvad ning loodetavasti saab festival kevadel täismahus toimuda. "Praegu on välismaalt tulevad kirjanikud öelnud, et kui kevadel on maailm lahti, siis nad tulevad hea meelega."

Koroonakevad andis inimestele rohkem aega raamatute lugemiseks. "Kuigi vahepeal olid teated, et raamatute väljaandmine on kahanenud 30%, siis ilmselt on see kahanenud väiksemate kirjastuste arvelt. Ma ei ütleks, et meil oleks kahanemist märgata – me ei ole tõmmanud kokku seda raamatute arvu, mis me välja anname," sõnas ta ja lisas, et karantiiniajal oli silmaga näha, kuidas suurenes lastekirjanduse ning ilukirjanduse müük.

Kasvas ka e-raamatute müük. "Väga vähe on raamatuid, mida me ei anna välja ka e-raamatu kujul, kuid võib öelda, et need ei ole eesti lugeja jaoks nii olulised. Küll aga on uus trend audioraamatud ning esimesed peaksid juba varsti lugejateni jõudma," lausus Kaer ja lisas, et mujal maailmas on audioraamatud teinud võimsa võidukäigu ning Eestis toimuvat on huvitav jälgida.

Krista Kaer lisas, et kirjastustel on uutele raamatutele inimeste tähelepanu saamine küllaltki keeruline. "Ma arvan, et mõnes mõttes antakse Eestis välja liiga palju raamatuid. Raamatupoes on vaade ikka väga kirev ja sealt on raske midagi üles leida."

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: