Galerii ja video: Kumu uuel näitusel kohtuvad kunst ja CERN-i osakestefüüsika

{{1604060400000 | amCalendar}}

Kumu kunstimuuseumis on reedest avatud kaasaegse kunsti näitus "Murtud sümmeetriad", kus osalevad kunstnikud on saanud inspiratsiooni reaalteadustest ning teosed on sündinud Euroopa tuumauuringute keskuse CERN-i kunstiresidentuuri raames.

Inimese meel suudab haarata vaid imepisikest osa maailmast, kuid tänu uutele tehnilistele seadmetele ja teaduslikele läbimurretele suudavad inimesed Universumi algolemust aina paremini mõista. See on eriti ilmne füüsikas.

Samas ei allu selle kaudu kirjeldatud loodus sageli tavamõistuse arusaamadele. Sel väljapanekul tõstavadki kunstnikud ja teadlased esile väljakutsed, mis kaasnevad sääraste teadmiste, avamise, mõistmise ja ühiskonnale tagasi andmisega kultuurilooliste esemete kujul.

 

Näitusel osalevad kunstnikud on saanud inspiratsiooni reaalteadustest ning teosed on sündinud Euroopa tuumauuringute keskuse CERN-i kunstiresidentuuri raames. Näitusel "Murtud sümmeetriad" on teoseid Taiwani, Lõuna-Korea, Ühendkuningriigi, Taani, USA ja Mehhiko kunstnikelt.

Kunstnikud said võimaluse veeta kaks kuud laboris ja astuda dialoogi füüsikute, inseneride ja labori personaliga ning kuuluda unikaalsesse fundamentaalteaduste kogukonda.

Näitusele on koondatud 12 kunstiteost, mille autorid on 11 riigi kunstnikud, kes loodusest ja mateeriast arusaamiseks süvenesid füüsika keerulisse keelde ja jälgisid laboris kavandatud elementaarosakeste füüsika katseid.

Näitus annab aimu ka kunstnike ja CERN-i teadlastest, inseneridest ja laboripersonalist koosneva kogukonna vahel tekkinud sünergiast. Väljapaneku tööd väljendavad narratiive, mille juured ulatuvad teaduse põhialustesse ja filosoofilistesse lähtekohtadesse.

Euroopa tuumauuringute keskus on rahvusvaheline teadusorganisatsioon, mille liikmeks sai tänavu ka Eesti. Peamiselt osakestekiirendi ja -füüsika kaudu tuntud asutuses tegutseb ka kunstiresidentuur Art at CERN, mis võimaldab teadust ja kunsti siduvatel loojatel viibida teaduse sünni juures.

Näitusel osalevad kunstnikud Julieta Aranda, Alan Bogana, Diann Bauer, James Bridle, hrm199, Yunchul Kim, Mariele Neudecker, Lea Porsager, Semiconductor, Suzanne Treister ja Yu-Chen Wang. Kuraatorid on Monica Bello ja Jose-Carlos Mariategui.

Näitus on Kumu 5. korrusel avatud 21. veebruarini 2020.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: