Liivo Niglase "Keelepäästja" võitis vaimse kultuuripärandi auhinna

Liivo Niglase dokumentaalfilm "Keelepäästja", mis jõuab Eesti kinodesse 11. detsembril, võitis Jean Rouchi rahvusvahelisel filmifestivalil vaimse kultuuripärandi auhinna.

"See on minu jaoks väga oluline auhind. Et see anti filmile, mis räägib ühest väljasurevast keelest, näitab seda, et keelt kui sellist kultuurivormi väärtustakse ja seda teemat tähtsustakse. Keel on osa meie vaimsest pärandist," ütles Niglas "Aktuaalsele kaamerale".

Dokumentaalfilm "Keelepäästja" räägib ühe väljasuremisohus preeriaindiaanlaste keele päästmisest Eesti keeleteadlase eestvõtmisel. Eestist pärit Indrek Park on tegelenud indiaani keelte uurimisega üle kümne aasta. Praegu kirjutab ta üles Missouri jõe ääres Põhja-Dakota preerias elavate mandanite keelt.

Indrekul on suur vastutus ja ta jookseb võidu ajaga – tema keelejuht, 84-aastane Edwin Bentson, on viimane mandani keele kõneleja. Mandani keele suhtes on Indrekul aga palju suurem eesmärk kui ainult selle jäädvustamine tulevastele põlvedele – ta on võtnud südameasjaks mandani keele elluäratamise, selle taastamise igapäevase suhtluskeelena.

"Mandani keeles ei ole enam ühtegi kõnelejat. On neli või viis inimest vanuses 90–105, kes saavad keelest aru, aga vastata ei oska. Olukord on päris nukker. Siis on nooremaid inimesi, kes teavad mõnest mõnesaja frasini, aga see ei tähenda, et nad saaksid keele rääkimisega hakkama," nentis Park.

Žürii sõnul püstitab film praktilise küsimuse, kuidas päästa keelt ja annab sellele tundliku vastuse – selleks ei piisa sõnaraamatust, grammatikas ega keele kirjeldamisest, sest keelt peab ka edasi andma.

Kaader dokfilmist "Keelepäästjad". Autor/allikas: pressimaterjalid

"Indrek teeb kõik, et keelt edasi anda kogukonna noorematele, vankumatust soovist keelt taaselustada. Me jagame sügavalt tema andumust, tema mõtteid, tema kahtlusi, ja selle kogukonna kindlameelsust, kelle jaoks ta võttis vastu vahendaja, edasiandja rolli," märkis žürii.

Filmi režissöör ja operaator on Liivo Niglas, monteerija Kaie-Ene Rääk. Filmi produtsendid Kaie-Ene Rääk ja Liivo Niglas, tootjad F-Seitse ja MP DOC. Film võistleb ka PÖFFi Balti filmi võistlusprogrammis.

Jean Rouchi festival toimus Pariisis 13.–21. novembrini ja 39. korda. Etnofilmidele spetsialiseerunud festival on saanud oma nime prantsuse filmitegija ja antropoloogi Jean Rouchi järgi. Niglase film valiti 1000 filmi seast 25 võistleva filmi hulka.

Keelepäästja reklaam from F-Seitse on Vimeo.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: