Galerii: tänavakunstifestival Stencibility avati näitusega "Peitus"

{{1623485760000 | amCalendar}}

Tartus avati neljapäeval tänavakunstifestival Stencibility endisesse ööklubisse loodud näitusega "Peitus", mille teosed on peidetud maja kolmele korrusele.

Tartu kesklinna piiril asuv Turu 21 hoone on alates 2009. aastast töötanud nii Pattaya, Cleo kui ka Ahju nime all. Endine ööklubi on määratud lammutamisele, kuid see on vaid paariks päevaks muudetud loominguliseks mänguplatsiks, kuhu tänavakunstnikud on oma teosed loonud.

Stina Leek pööras oma kunstiga enda omaks ruumi, millega varem seostusid pigem halvad emotsioonid. "Ma töötasin siin kunagi, see oli minu esimene töökoht pärast gümnaasiumi lõpetamist. Ja mul ei ole just kõige lahedamad kogemused, eriti just selle türgi saunaga siin, kus pidid igasugu inimesi teenindama. See ei olnud just kõige lahedam kogemus ühele tüdrukule," selgitas Leek "Aktuaalsele kaamerale".

Näituse teema on peitus ehk külastaja ülesanne on teosed suurest kolmekorruselisest hoonest üles otsida. Kokku on maja peal väiksemal või suuremal määral kaasa löönud pea 15 kunstnikku, kellest osad tegid seintele suuremat mahtu, mõni teine peitis nurga taha väiksema üllatuse.

"Nii maagiline tunne on, kui inimesed saavad kokku ja teevad ühes ruumis tööd. Tõesti see sünergia ja ka üksteise tundma õppimine. Sest tegelikult Stencibility on selline suguvõsa kokkutulek, sest inimesed, kellel on midagi ühist, saavad kokku. Samal ajal nad ei pruugi olla veel sõbrad, aga see festival on imeline võimalus saada sõpradeks, sest nii palju on ühisosasid. Kui me nüüd siin oleme nädala aja jooksul koos olnud, on näha küll, et on tekkinud uued mõtted ja koos ideede põrgatamine," rääkis Stencibility kuraator Kadri Lind.

Et teosed kaovad hoone lammutamisega ära, kunstnikke ei heiduta, sest tänavakunsti on ajutisus sisse kirjutatud.

"Mulle väga meeldib see "you snooze you lose" mindset, et need külastajad, kes tulevad selle lühikese perioodi jooksul siia vaatama, saavad sellise elamuse, mis on kordumatu. See mulle hullult meeldib, et kui pärast hiljem näed, siis on ainult kahetseda, sest see kõik lammutatakse maha," rääkis Leek.

Maja peal on peitust mänginud kunstnikud Stina Leek, GUTFACE, Multistab ja Ajuokse kunstirühmitus koosseisus Fatima Susanna Dominguez Ortiz, Kesonix, Voog One, SELJO126, Sänk, Rosin ja Kertu Klementi. Maja pealt leiab veel ka KAIRO, Edward von Lõngus, müra2000, rodo-dodo, BAZ, Mia ja Condrad ning teiste kunstnike töid. Näituse kuraator on Kadri Lind.

Näitus on avatud kuni pühapäeva õhtuni. Samas majas toimus laupäeval ka kunstilaat.

10. kuni 13. juunil Tartus toimuva festivali Stencibility raames luuakse tänavatele arvukalt uusi teoseid, toimuvad töötoad, tuurid, ringi sõidab kaubikusse ehitatud rändnäitus "350M451N".

 

Toimetaja: Kaspar Viilup, Ode Maria Punamäe, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: