Kumus näeb taas Marina Abramovići portreefilmi

Marina Abramović. Foto: kaader filmist
Marina Abramović. Foto: kaader filmist Autor/allikas: KUMU

Kolmapäeval, 13. oktoobril saab Kumus näha Marina Abramovići portreefilmi kordusseanssi, mis kevadel koroonaviiruse tõttu ära jäi.

Serbia režissööri Boris Miljkovići mänguline portreefilm "Kojutulek. Marina Abramović ja tema lapsed" ("Povratak kući – Marina Abramović i njena deca") linastub kolmapäeval, 13. oktoobril Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.

Film jäädvustab Abramovići naasmise oma sünnilinna Belgradi, kus pärast 50-aastast äraolekut avatakse tema suur ülevaatenäitus.

Kunstnik meenutab oma traumaatilist lapsepõlve sõjajärgses Jugoslaavias – sünges paigas, mis oli tema sõnul täis ängistust ja esteetilist koledust. Samuti räägib Abramović oma kujunemisest, hirmudest, keerukast suhtest emaga, üksindusest, inspiratsioonist – kõigest sellest, mis on mõjutanud tema loomingut.

Eelmisel aastal Sarajevo filmifestivalil esilinastunud teos tõuseb esile oma krestomaatilise käsitluse poolest: vaataja saab hea ülevaate Abramovići karjääri olulisematest töödest ja aktsioonidest, mida seletab lahti ja analüüsib autor ise. Maailma üha olulisema nüüdiskunstniku teosed ei elustu mitte ainult arhiivikaadrite, vaid ka taasesituste kaudu, mille võtavad Abramovići enda juhendamisel ette tema noored kolleegid.

Filmi ajendiks olnud näitust "The Cleaner" eksponeeriti Belgradis 2019. aasta sügistalvel. Aastatel 2017–2019 sai seda näha veel Stockholmis, Humlebækis, Oslos, Bonnis, Firenzes ja Toruńis.

13. oktoobril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Maria-Kristiina Soomre. Sissepääs on tasuta.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: