Kumus näeb dokumentaalfilmi Marimekko kuulsate mustrite loojast

Maija Isola aktsioonis.
Maija Isola aktsioonis. Autor/allikas: Kaader filmist

Sellest, kuidas sündisid Marimekko kuulsad mustrid, mis vallutasid esialgu Soome ja siis kogu maailma, räägib soome režissööri Leena Kilpeläineni film "Värvi- ja vormilooja Maija Isola", mis linastub 9. märtsil Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas.

Maija Isola kavandas aastatel 1949–1987 Soome disainiettevõttele Marimekko üle 500 värvirõõmsa mustri, mis leidsid tee tekstiilkangastele ja hiljem ka paljudele disainesemetele. Neist kõige tuntum ja siiani kasutatav on tõenäoliselt "Unikko", mis eesti keeles tähendab mooni. Muster valmis 1964. aastal ninanipsuna Marimekko asutajale Armi Ratiale, kes oli enne seda kuulutanud, et lillemustritele pole tema firmas kohta.

Film ei käsitle üksikasjalikult mitte ainult Isola sündmusterohket elu ja inspiratsiooniallikaid – Soome loodust, ühiskondlikke muutusi ja kohti, kus ta reisis –, vaid ka tema absoluutse kunstilise vabaduse otsinguid, mille tõttu kippusid kannatama suhted Marimekkoga.

Leena Kilpeläinen on Eesti vaatajatele juba tuttav autor, tema eelmine film "Sokurovi hääl" rääkis nimekast vene filmilavastajast Aleksandr Sokurovist ja oli toodetud koos Eesti stuudioga Revolver Film.

Kolmapäeval, 9. märtsil kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse kunstiteadlane Kai Lobjakas.

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: