ERKÜ taastatud Henrik Visnapuu auhinna saab Elin Toona

Elin Toona
Elin Toona Autor/allikas: ERR

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides (ERKÜ) taasasutatud Henrik Visnapuu nimelise kultuuri- ja kirjandusauhinna saab kirjanik Elin Toona.

Elin Toonat tunnustatakse tema elutöö eest eesti- ja ingliskeelse kirjanikuna, sh tõstis žürii esile tema teose "Into Exile", mis ilmus inglise keeles 2013, eesti keeles pealkirjaga "Pagulusse" 2017.

Raamatu nimetas ära ka ajakiri The Economist kui ühe parimatest raamatutest aastal 2013. Raamat tegeleb noore eestlanna keeruliste kohanemisprobleemide ning eneseteostusega võõrsil pärast Eestist põgenemist 1944. aastal Nõukogu sissetungi eest.

Pikaaegse väliseesti kirjanikuna käsitleb Elin Toona žürii hinnangul tundlikult ja meisterlikult pagulust ning elu võõrsil mitmes teos. Tema sulest on ilmunud romaanid "Puuingel", "Lotukata", "Sipelgas sinise kausi all", "Kaleviküla viimane tütar", "Kolm valget tuvi", "Mihkel, muuseas".

Dokumentaalsel ainestikul põhinevad teosed on monograafia vanaisast Ernst Ennost, vanaema elulool põhinev "Ella" ning autobiograafiline teos "Pagulusse". Viimane on Elin Toona isiklikult läbielatud õudustest, mida tuli kogeda tema perekonnal Teise maailmasõja ajal ja seejärel veelgi keerulisemal rahuajal vaese sõjapõgenikuna klassiteadlikus Suurbritannias, kus autor püüdis leida oma identiteeti.

Toona on avaldanud lisaks romaanidele ka lühiproosat, luuletusi, kuuldemänge ja ajaleheartikleid nii eesti kui inglise keeles.

Elin Toona saab Visnapuu auhinna teistkordselt, esimest korda auhinnati teda 1966 eestikeelse romaanidebüüdi "Puuingel" eest, kus ta kujutab sõjapõgenikust tütarlapse uut elu sõjajärgses Londonis.

Elin Toona sündis 1937. aastal Eestis. Tema isa oli lavastaja Enn Toona, vanaisa kirjanik ja luuletaja Ernst Enno. 1944. aastal põgenes Elin koos näitlejannast ema ja vanaemaga Saksamaale ning siirdus neli aastat hiljem Suurbritanniasse. Londonis õppis ta teatrikoolides ja 1960. aastatel esines näitlejana nii televisioonis kui filmides. 1967. aastal Toona abiellus ning kolis USA-sse Floridasse. Kirjanduslikku tegevust alustas Toona Suurbritannias ja jätkas Ameerika Ühendriikides. Ta kuulub mitmetesse kirjanike ühendustesse, nagu Eesti kirjanike liit, Eesti PEN-Klubi ja Ameerika naiskirjanike ühendus. 2021 kevadel teostas Elin Toona oma ammuse unistuse ja kolis tagasi kodumaale, Eestisse, ta elab nüüd Taeblas, oma sünnilinna Haapsalu lähistel.

Auhind antakse Elin Toonale üle Tallinnas Kirjanike Majas jaanuaris 2022. ERKÜ annab auhinna välja koos Eesti partneritega: Eesti Kirjanike Liit ja Luunja vallavalitsus (Henrik Visnapuu kodukoht Eestis). ERKÜ rahastab auhinda 2500 USA dollariga, auhinnaga seotud kunstiese tellitakse iga kord eraldi Eesti kunstnikult. Tänavu telliti vastav kunstiteos Leonhard Lapinilt.

Zürii töötas koosseisus kirjandusteadlane Sirje Kiin, PhD (Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides esindaja), luuletaja Jürgen Rooste (Eesti Kirjanike Liidu esindaja) ja Luunja keskkooli direktor Toomas Liivamägi (Luunja valla esindaja).

Lisaks Elin Toonale olid auhinna nominendid Sirje Okas Ainso USA-st, Hilary Bird ja Juhani Püttsepp Eestist, Leonhard Salman Venemaalt ja Reijo Roos Soomest.

Henrik Visnapuu nimeline kirjanduspreemia loodi USAs 1952 ja seda anti välja kuni aastani 2007. Seejärel tegevus katkes auhinnafondi loonute surma tõttu. ERKÜ taastas Visnapuu auhinna 2020. aastal, otsustades auhinda välja anda igal teisel aastal ning laiendas auhinna haardeulatust üldisemaks kultuuriauhinnaks.

Tähtajaks 1. aprilliks 2021 esitati viisteist kandidaati kuuest riigist (USA, Eesti, Venemaa, Soome, Saksamaa, Kanada).

Auhinna pälvib eesti või võõrkeeltes ilmunud Eesti-aineline teos proosa, luule, memuaristika või Eesti-ainelise uurimuse vallas. Auhindamisele kuuluvad nii välismaal kui Eestis ilmunud teosed, kuid eelistatud on väliseesti ja/või välisriikides ilmunud Eesti või väliseesti aineline teos (uurimus, sündmus), mis teeb Eesti kultuuri ja/või ajalugu maailmas tuntumaks.

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides on üleriiklikult valitud ameerika eestlaste esindusorganisatsioon, mis asutati USA-s 1952 ja mille eesmärk on esindada ameerika eestlaste huve ning säilitada ja arendada eesti keelt ja kultuuri.

Henrik Visnapuu sündis 2. jaanuaril 1890 Helme kihelkonnas, põgenes 1944 nõukogude okupatsiooni eest Saksamaale ja emigreerus 1949 USA-sse. Ta suri 3. aprillil 1951 Long Islandil New Yorgis 61-aastaselt.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: