Tartus avatakse Ukraina kunstnike näitus "Päästik / Тригер / Trigger"

Tasha Leus „Ukraina naine“
Tasha Leus „Ukraina naine“ Autor/allikas: Pressimaterjal

Teisipäeval möödub täpselt kolm kuud Venemaa sissetungist Ukrainasse. Aparaaditehases tARTu galeriis avatakse sel päeval Ukrainas elava kunstniku Viktoria kureeritud näitus "Päästik / Тригер / Trigger", kus osaleb 38 Ukraina kunstnikku ning külalisena ka seitse Eesti loojat.

"Näitusel, kus kohtuvad Ukraina ja Eesti kunstnikud, saab vaadata maale, graafikat, illustratsioone, kollaaži, tänavakunsti, kalligraafiat ja videokunsti, mis kõik omal moel väljendavad loojate emotsioone Venemaa täiemahulise sõjategevuse osas Ukrainas," avas tARTu galerii käivitaja Raul Oreškin näituse tagamaid ja lisas: "Kuna sõjakoldest ei õnnestunud originaalteoseid kätte saada, on näitusel esindatud vaid mõned üksikud originaalid. Enamus teostest jõudsid meieni digifailidena, mis said kohapeal prinditud lõuenditele".

Näituse kuraator Viktoria on Eesti meedia vahendusel juba tuntust kogunud oma kirjadega, mida ta sõja esimesest päevast alates Raulile saadab. Viktoria kirjasid on avaldatud Maalehes, Äripäevas, Edasis ja Akadeemias ning 10. mail loeti Viktoria kirju ette Vene saatkonna ees Tallinnas. Värske näituse on Viktoria koostanud koostöös nüüdisaegse kunsti festivali "МІЦЕЛІЙ"  meeskonnaga. Näitusele konkureeris Ukrainas ligi 80 kunstnikku.

"Päästik / Тригер / Trigger", räägib inimeste kogemuste kaudu nende tahtest elada. See jutustab hetkedest, mida on võimatu unustada. See räägib rasketest ja rõõmsatest olukordadest, mis on sõja ajal sündinud. "Kuigi esimene sõjapäev ühendas omavahel kõik ukrainlased, on nüüdseks meie teed naasnud tavapärasesse rütmi. Meil on sarnased mured, kuid igaüks meist peegeldab neid erinevalt. Iga järgmine päev, mil sõda jätkub, elame me edasi, tunneme rõõmu ja kaotust, armastust ja viha, lüüasaamist ja võitu. Me võitleme jätkuvalt, et siin maailmas elada," rääkis näituse kuraator Viktoria.

Kõik näitusel esindatud Ukraina kunstnikud on pealt näinud inimsusevastaseid kuritegusid. Iga teos on täis julgust. Need väljendavad kunstnike sisemisi tundeid maailmast, mis sõja tõttu on pea peale pööratud.

Näitus saab teoks tänu 123 hooandjale, kelle abiga koguti kokku 3909 eurot, et maksta Ukraina kunstnikele näitusel osalemise eest tasu ning katta mõned näitusega seotud korralduslikud kulud.

"Päästik / Тригер / Trigger" jääb avatuks kuni 2. juulini.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: