ERR alustab aastat silmapaistvate kodumaiste dokumentaalide tele-esilinastustega

"Vaino Vahingu päevaraamat" Autor/allikas: Kaader filmist

ETV ja ETV2 alustavad aastat eriprogrammiga, kus esmakordselt jõuab tele-ekraanile kolm silmapaistvat kodumaist dokumentaalfilmi.

"Vaino Vahingu päevaraamat"
2. jaanuaril kell 21.20 ETV2-s

"Vaino Vahingu päevaraamat" Autor/allikas: Kaader filmist

Aasta esimesel esmaspäeval, 2. jaanuaril tele-esilinastub ETV2-s Rainet Sarneti film "Vaino Vahingu päevaraamat". 2022. aasta üheks parimaks kodumaiseks filmiks peetav dokumentaal portreteerib kirjanikku, psühhiaatrit ja teatriuuendajat Vaino Vahingut.

Vaino Vahing pidas aastatel 1968–1984 päevaraamatut, kus on kirjas reaalsed sündmused ja isikud Vahingu enda subjektiivses interpretatsioonis. Seal kajastatakse Tartu kultuurielu, armuseiklusi, boheemlikke olenguid ja vaimseid otsinguid.

Vahingut huvitas piirsituatsioon ning kunsti ja elu vahele Vahing selget piiri ei tõmmanud. Ta provotseeris inimesi, et nad kaotaksid maski ja kontrolli enda üle. Sellist provotseerimist nimetas Vahing mänguks.

Rainer Sarneti film avab Vaino Vahingut läbi tema enda kirjutatu, tema kaasteeliste juttude ja mänguliste etüüdide. Filmi eesmärgiks pole anda hinnangut Vahingule, vaid valgustada neid salakavalaid musti auke, mille serval Vahing balansseeris, mis teeb teda inimlikuks ja muudab ta loomingu siiani võluvaks.

Eesti filmi- ja teleauhindade jagamisel pälvis film aasta parima dokumentaali auhinna. Samuti on "Vaino Vahingu päevaraamat" arvatud kodumaiste filmiajakirjanike poolt aasta viie parima filmi sekka ning Rainer Sarnetit tunnustas preemiaga ka dokumentalistide gild.

"Hermaküla. Kadunud isa"
3. jaanuaril kell 21.30 ETV-s

Hermaküla. Kadunud isa Autor/allikas: pressimaterjal

ETV jätkab tele-esilinastusega teisipäeval, mil ekraanile jõuab Maria Avdjushko portreefilm autori kasuisast Evald Hermakülast (1941–2000), karismaatilisest näitlejast, lavastajast ja väsimatust teatriuuendajast.

1960–1970. aastad tõid Nõukogude Eesti halli ja etableerunud kultuuripilti uue laine andekaid noori poeete ja kirjanikke, maalikunstnikke ning teatriuuendajaid. Käes oli muutuste aeg ja tunda oli vaba mõtte sündi. Evald Hermaküla alustas oma teatriteed noore ja vihase geeniusena Vanemuise teatris, kus tõi lavale mitu siiani legendaarset lavastust. Ta oli teatriuuenduse peamine eestvedaja. Hermaküla suund oli selge – eemale tekstist ja mõistuspärasusest alateadvuse poole.

Täispikas dokumentaalfilmis "Hermaküla. Kadunud isa" segunevad lavastuslikud ja autori isiklikud mälupildid dokumentaalse arhiivimaterjaliga ning Hermaküla kaasaegsete mõtetega teatrist, elust ja surmast. Film uurib lavastaja ja kunstniku loomepsühholoogiat ning selle totaalset mõju läbi Hermaküla traagilise elutee, mis lõppes vabasurmaga.

"2 tundi õnneni"
4. jaanuaril kell 21.30 ETV-s

2 tundi õnneni Autor/allikas: rein kotov

Kolmapäeval jõuab ETV ekraanile režissöör Moonika Siimetsa dokumentaalfilm "2 tundi õnneni", mis heidab pilgu Soomes elavate ja töötavate eestlaste ellu.

Rohkem kui 70 000 eestlast elab või töötab Soomes, samal ajal kui nende pere ja kodu on Eestis. Režissööri sõnul tahtis ta oma filmiga anda suuremat pilti Soomes olevate inimeste mõtetest, tunnetest ja valikutest – uute oludega kohanemisest, oma juurte hoidmisest ja kaotamisest, igatsusest ning õnne otsimisest. Humoorikalt ja natuke nukralt jälgitakse erinevaid peresid Lapimaa lumistel väljadel, Vantaa korterites, ostukeskuse treppidel, ehitusplatsil, hotelli fuajees ja lapselapsi kaugelt koju ootava Eestimaa vanaema elutoas.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: