Tartu uus linnakirjanik on Mart Kivastik

Kirjanik Mart Kivastik.
Kirjanik Mart Kivastik. Autor/allikas: Antti Häkli / ERR

Teisipäeval kuulutati Tartu kesklinnas Koidula ja Jannseni mälestusväljakul 2023. aasta Tartu linnakirjanikuks Mart Kivastik.

Linnakirjaniku tiitli üle andnud Tartu linnapea Urmas Klaas rõõmustas, et Tartus jagub häid kirjanikke, kelle tegevus lisab Tartu kultuurielule tuntust ja värvi. "Mart Kivastiku eestlaslikult muheda huumoriga vürtsitatud looming on kogu Eestimaal hästi tuntud. Loodan, et linna stipendium lisab talle uut loomingulist indu."

"Mart Kivastik on tõeline multimees, kes kirjutanud nii proosat kui näidendeid ja teinud ka filme, aga saanud ka koorijuhi hariduse. Ennekõike on ta ikkagi tugeva ja maise karakteritunnetusega kirjanik, kelle kohta on juba ammu küsitud, miks ta veel Tartu linnakirjanik pole. Mart Kivastik hoiab Tartu boheemluse pärandit. Ja samas on ta publitsistikas seda laiemat ilma tajuvat ärksameelsust, mis kultuuripealinnale kohane," kommenteeris komisjoni otsust esimees Berk Vaher.

"Ükskõik, millises žanris ma töötanud olen, kas kirjanduses, teatris või filmis, on üks tegelastest olnud tavaliselt Tartu. Märtsis esilinastub mu romaanil "Taevatrepp" põhinev film, mille keskmes on samuti Tartu ja mis on tervenisti Tartus filmitud," sõnas Mart Kivastik ja lisas, et kuna kõik tema lood on nii või naa Tartuga seotud ja ta on oma olemuselt Tartu linna kirjanik, siis miks siis mitte ka Tartu linnakirjanik.

Linnakirjaniku stipendiumi annab Tartu linn välja seitsmendat aastat ja see on üks Tartu tegevustest UNESCO rahvusvahelise kirjanduslinnana. Stipendium on mõeldud ilukirjanduse või publitsistikaga tegelevale tartlasest loovisikule, kes elavdab kohalikku kirjanduselu ning aitab kujundada Tartu linna mainet rahvusvaheliselt tuntud kirjanduslinnana.

2023. aastal on stipendiumi suurus 15 696 eurot, mis makstakse välja igakuiste võrdsete osamaksetena.

 Seni on olnud Tartu linnakirjanikud Kristiina Ehin (2017), Mika Keränen (2018), Vahur Afanasjev (2019), Carolina Pihelgas (2020), Juhan Voolaid (2021) ja Paavo Matsin (2022).

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: