Kadrioru kunstimuuseum avab näituse Soome modernistlikust kunstist

Väinö Kunnas. Punane tants. 1927. Õli.
Väinö Kunnas. Punane tants. 1927. Õli. Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum, repro

Laupäevast, 4. märtsist on Kadrioru kunstimuuseumis avatud näitus "Värvide tants. Soome modernistlik kunst", kus on esindatud Soome 20. sajandi loojad, kes poliitilise kunsti asemel soovisid väljendada sisemist kogemust ja subjektiivseid loomingulisi valikuid. Näitusel on esindatud maalikunstnikud Alvar Cawén, Väinö Kunnas, Jalmari Ruokokoski, Tyko Sallinen, Yrjö Ollila jt.

Eesti Kunstimuuseumi, Soome Rahvusgalerii Ateneumi kunstimuuseumi, HAM Helsingi Kunstimuuseumi ja Didrichseni Kunstimuuseumi kogude põhjal koostatud näitus pakub mitmekülgse pildi nende autorite pärandist, kelle loomingu keskmes olid värvi- või vormiotsingud ning emotsionaalne väljendusjõud.

"Värvide läbimurre ja särava paleti periood jäid Soome kunstis küll lühiajaliseks, kuid näitusele on jõudnud mitmeid teoseid just vaba pintslitööd ja värvirõõmu kultiveerinud maalikunstnikelt nagu Magnus Enckell, Yrjö Ollila, Ellen Thesleff jt," rääkis näituse kuraator Kerttu Männiste.

"Eesti modernismi klassikute Konrad Mägi ja Nikolai Triigi ning Pallase kunstikooliga seotud autorite loomingu nautijad leiavad näitusel mitmeid paralleele nii särava koloriidi kui ka teemade valiku osas," lisas ta.

Näituse fookuses on inimene ja keskkond. Psühhoanalüüsi teooriatest mõjutatud kunstnike huvi inimese kehalise ja psüühilise olemuse, ka selle varjatumate ja tumedamate külgede kujutamise vastu paigutub dialoogi maastikumaalides väljendatava elujõu ja külluslikkuse ning loodusega kooskõlas eksisteerimise harmooniaga.

Näitusega "Värvide tants. Soome modernistlik kunst" kaasneb raamat, mille autorid on kunstiteadlane Eero Epner, Soome Rahvusgalerii Ateneumi kunstimuuseumi kuraator Timo Huusko ja Soome kunstiajaloolane Erkki Anttonen.

19. mail korraldavad Kadrioru kunstimuuseum ja Soome Instituut Eestis avalikkusele suunatud seminari, mille fookuses on ühiskondlik ja kunstiline moderniseerumine Soome lahe kahel kaldal 20. sajandi esimestel kümnenditel. Seminar toob kokku Eesti ja Soome ajaloolased ja uurijad diplomaatia, majanduse, kunsti, kirjanduse ja teatri vallast. Ettekandega astuvad üles ajaloolased Seppo Zetterberg ja Andres Adamson, kunstiteadlane Eero Epner, kirjandusteadlane Mirjam Hinrikus ja teatriuurija Mikko-Olavi Seppälä.

Näituse kuraator on Kerttu Männiste, kujunduse autor Exporabbit, graafilise disaini looja Külli Kaats. Näitus on Kadrioru kunstimuuseumis avatud 20. augustini 2023.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: