Galerii. EKKMi hooaja avanäitus kutsub üles jätma hüvasti Ida-Euroopa identiteediga

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) avas reedel oma 17. hooaja näitusega "Hüvasti, Ida! Hüvasti, Narcissus!", mille kese lasub aktuaalsel poliitolukorral Euroopas, mis on mõjutatud Venemaa laienenud sissetungist Ukrainasse. Näitusel osalevad kunstnikud Eestist, Ukrainast, Valgevenest, Leedust ja mujalt.

Kuraator Tanel Rander vaatleb enda näituseprojektis "Hüvasti, Ida! Hüvasti, Narcissus!" Ida-Euroopat kui kollektiivset teadvust keerulises suhtes agressorriigiga, milles avalduvad nartsissistlikud ning kaassõltuvuslikud ilmingud.

"Ida-Euroopa identiteet, mis põhineb vaid ühel lühikesel ajaloolisel episoodil – Nõukogude okupatsioonil – takistab meil traumadest paranemist ja meie vaimset arengut ühiskonnana. Ligi 34 aastat on möödunud Berliini müüri langemisest ning vähem kui 20 aasta pärast on Eesti olnud iseseisev sama pikalt kui kestis okupatsioon, mille alusel meid siiani idaeurooplasteks peetakse," selgitas Rander.

Praegu toimuv sõda Ukrainas näitab, et lahendamata jäänud minevikutraumad on hakanud end taastootma ja senised hirmud on tegelikkuseks saanud. Nii vaatab EKKM-i hooaja avanäitus nendele hirmudele otsa ning mõtestab ümber kuuluvustunnet ja seost Ida-Euroopaga, et jätta hüvasti selle identiteediga, mis hoiab minevikku elus ega lase sel lõppeda, leiab ta.

"Ida-Euroopa on kollektiivse identiteedina meid kahjustav ning ühtlustab liiga suure osa meie planeedist," lisas Rander.

EKKMi ruumides näeb nii maale, installatsioone kui ka videoteoseid, mis käsitlevad Ida-Euroopa kollektiivse teadvusega seotud sümboleid, kujundeid ja arhetüüpe. Lisaks kristallidele on vaatluse all ka totalitaarse režiimiga seotud monumendid ja rituaalid, mille olemus möödunud aastal sõja eskaleerumisega ilmsiks tuli.

Osalevad Svitlana Biedarieva (Ukraina/Mehhiko), Elo Liiv (Eesti), Holger Loodus (Eesti), Kateryna Lysovenko (Ukraina/Austria), Paulina Pukytė (Leedu/Inglismaa), Aliaxey Talstou (Valgevene/Saksamaa), Kirill Tulin (Ida/Lääs)

Pühapäeval, 16. aprillil kell 14.00 toimub eestikeelne kuraatorituur näitusel, millele järgneb vestlus kunstnikega inglise keeles. Näitus on avatud 15. aprillist 4. juunini, K–P 12.00–19.00.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: