Galerii: EKKM-i katuselt eemaldati IDA-silt

Neljapäeva õhtul eemaldati Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi katuselt IDA-silt.

Pühapäeval, 4. juunil on EKKM-is viimast päeva avatud Tanel Randeri kureeritud rahvusvaheline grupinäitus "Hüvasti, Ida! Hüvasti, Narcissus!", mis keskendub Ida-Euroopale kui kollektiivsele teadvusele, mis on kaassõltuvuslikus suhtes nartsissistliku väärkohtlejaga – agressorriigi Venemaaga. 

Seoses näituse lõpetamisega eemaldati EKKM-i katuselt silt IDA. Silt paigaldati sinna 2017. aastal Kirill Tulini kunstiprojekti "Abiks keskküttekatla kütjale" raames pärast seda, kui sarnase tähendusega silt Berliinis Volksbühne teatri katuselt eemaldati.

Tulin püstitas sildi muuseumi katusele lähtuvalt enda projekti kontseptsioonist, kus ta kehastus EKKM-is kui endises Tallinna soojuselektrijaama hoones katlakütjaks, et mõtestada ühtaegu nii tehasetöölise kui ka kunstniku töö olemust ja vastupanulisust.

EKKM-i hoone oli aastaid pjedestaaliks sellele Ida-Euroopa sümbolile, mis omakorda peideti kunstnik Sigrid Viiri teosest vormunud sõna hol-ida-y sisse. IDA eemaldamisel jäävad katusele alles Sigrid Viiri lisatud tähed Kirill Tulini teosele, moodustades uue sõna holy

Näituse kuraator on kirjutatud sellest teose dekonstruktsioonist kui püha tühiku tekkimisest, mis jääb alles pärast Ida-Euroopa identiteedist loobumist, möönates, et midagi tuleb tahes tahtmata selle asemele. Näituse lõpuüritus pakub võimalust arutleda, kuidas täita Ida identiteedist järele jäänud tühimikku.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: