Eesti folkloristika aastapreemia laureaat on tänavu Anastasiya Astapova
2023. aasta Eesti folkloristika aastapreemia otsustati anda Tartu Ülikooli folkloristika kaasprofessorile Anastasiya Astapovale.
Žürii tõstis esile, et Anastasiya Astapova on rahvusvaheliselt tunnustatud teadlane, kes laiendab folkloristikateaduse piire nii Eestis kui ka väljaspool.
Anastasiya Astapova sünteesib oma uurimustes loovalt folkloristika, huumoriuuringute ja sotsiaalteaduste meetodeid, analüüsides ja mõtestades folkloori ja võimu vahekorda.
Tema töö iseloomu on kujundanud viimastel aastatel ühiskonda mõjutanud kriisid. Just neis on esile kerkinud folkloori, vandenõuteooriate ja huumori ühendav roll, millele autor keskendub oma Eesti Teadusagentuuri finantseeritud teadusgrandis "COVID-19 pandeemiaga seotud vandenõuteooriad: sisu ja vorm, levikukanalid ning sihtrühmad".
Anastasiya Astapova viimaste aastate töödest väärib žürii sõnul erilist esiletõstmist 2021. aastal ilmunud ingliskeelne monograafia "Humor and Rumor: Everyday Life in the Post-Soviet Authoritarian State". Žürii sõnul on see terviklik kokkuvõte autori pikaaegsest tööst poliitilise huumori, uskumuste, kuulujuttude ja vandenõuteooriate kohta.
Samuti väärib žürii sõnul tunnustust ka Anastasiya Astapova töö artiklikogumike toimetajana ning folkloristliku suuna esindajana rahvusvahelistes uurimisprojektides.
Muude aktuaalsete teemade kõrval on Anastasiya Astapova akadeemiliselt reflekteerinud oma eesti keele õppimise kogemust ja keele kohta käibivaid stereotüüpe artiklis "An Estonian-Russian Language Club as a Venue for Grassroots Ethnic Integration".
Eesti folkloristika aastapreemiat annab Akadeemiline Rahvaluule Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitaliga välja alates 2011. aastast. Preemia eesmärk on tõsta esile preemia saamisele eelnenud kolme aasta (2020–2022) jooksul silma paistnud folkloristi tegevust. Eelmisel aastal pälvis preemia Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur Mari Sarv.
Eesti folkloristika aastapreemia komisjonis olid Akadeemilise Rahvaluule Seltsi juhatusest Mare Kalda, Katre Kikas, Helen Kästik, Pihla Maria Siim ja Enn Kalev Tarto, lisaks osalesid hindamisel Reet Hiiemäe Eesti Kirjandusmuuseumist ning Aivo Põlluäär Saaremaa Muuseumist.
Preemia anti kätte 25. mail Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Akadeemilise Rahvaluule Seltsi koosolekul.
Toimetaja: Karmen Rebane