Tartuffi avab Franz Malmsteni auhinnatud tudengifilm "Üle piiri"

"Üle piiri", Markus Luik ja Jaan Rekkor Autor/allikas: Kaader filmist

PÖFF-i armastusfilmide festivali Tartuffi avab esimest korda kodumaine tudengifilm, Franz Malmsteni "Üle piiri".

22-minutiline draama, mis võitis äsja festivalil Best of BFM neli auhinda, jõuab publiku ette 31. juulil, mil Tartu Raekoja platsil avatakse Eesti suurim vabaõhukino.

Filmi tegevus leiab aset Nõukogude ajal, kui Peipsi järve ääres elav Jakop peab otsustama, kas võimude eest põgenevate inimeste petmisega teenitud tasu kaalub üles südametunnistuse puhtuse hinna.

Lugu põhineb Martin Alguse novellil "Põgenikud" ja selle peaosas on Jaan Rekkor.

""Põgenikud" jäi silma oma karguse ja peidetud poeetilisusega. Loo tuumaks on inimesed, kes võitlevad enda tumedama poolega, varjates oma valesid nii teiste kui iseenda eest. Kuigi tegevus toimub Nõukogude ajal, ei jää sealne maailm kaugeks ja kõnetab ka praeguses geopoliitilises olukorras. Enesekesksus, millega peategelane loos võitleb, ei ole inimestest ajaga kadunud ning tänapäev pakub selle näitamiseks vaid uusi viise," sõnas filmi režissöör Franz Malmsten.

Linateos valmis Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi filmikunsti eriala teise kursuse tööna, mille eesmärk oli ekraniseerida vabalt valitud eesti kirjaniku teos. Filmi stsenarist on Marian Vridolin, operaator Markus Muide, kunstnik Kaisa Tamme, monteerija Kadri Ligi, helilooja Ingrid Rabi ja helirežissöör Andreas Jõesaar. Produtseeris Henry Laasalu.

Tartuffi juhi Johan Kudu sõnul on tudengifilmi esiletõstmine festivali avaõhtul kummardus meie filmikoolile ja nendele noortele autoritele, kes hakkavad peagi kujundama eesti filmi nägu.

Tegu on kolmanda korraga, kui Tartuffi esimesel päeval jõuab ekraanile uus kodumaine lühifilm. Mullu avati festival Sander Joone animafilmi "Sierra" Eesti esilinastuse ja tunamullu Rao ja Pauline Heidmetsa animafilmi "Kood" maailmaesilinastusega.

Festivali avaõhtu lõpetab Michael Manni 1995. aastast pärit klassikaline kriminaalpõnevik "Pinge", milles pühendunud politseinik (Al Pacino) ajab taga mitte vähem pühendunud röövlit (Robert De Niro).

"Vanemad kullaprooviga filmid on oodatud paljudes maailma vabaõhukinodes – loodetavasti võtab need hästi vastu ka Tartu publik," ütles Tartuffi programmikoostaja Helmut Jänes.

Kokku jõuab 31. juulist 5. augustini toimuva Tartuffi suurele väliekraanile 12 armastusest kõnelevat filmi, lisaks näidatakse Tartu Elektriteatris dokumentaal- ja lastefilme.

Kogu programmi avalikustab Tartuff juuli keskel.

Festivalil on tänavu uus juht Johan Kudu ja uus programmijuht Edvinas Pukšta.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: