Kuraator Tarrvi Laamanni kunstist: näituselt lähed ära kerge ja mõnusa tundega

Tarrvi Laamanni (vasakul) näituse
Tarrvi Laamanni (vasakul) näituse "Me Deya" avamine. Autor/allikas: Annika Metsla

Tartus galeriis Pallas on avatud kunstnik Tarrvi Laamanni näitus "Me Deya", kus on väljas ligi 140 teost Laamanni eri loomeperioodidest. Kuraator Meelis Tammemägi lausus, et on tegemist meditatiivse ja meeli rahustava näitusega.

"Me Deya" kulgeb läbi galerii kolme korruse ja näitusel saab näha paljudes erinevates tehnikates valminud teoseid. Kunstniku sõnul on tema inspiratsiooniks loodus meie ümber.

"Minu teosed ongi enamjaolt graafika ja maali segu ja ma tegelikult maalin loodust," ütles Laamann. "Ma armastan loodust ja pean seda lausa pühaks."

Näituse kuraator Tammemägsõnas, et väljapaneku kujundamisel oli eesmärk viia külastajad rännakule riikidesse, kus kunstnik neid maale on loonud.

"Nii ta tegelikult siin rändabki läbi erinevate värviliste paikade – Kuuba, Jamaica, India," rääkis Tammemägi näitusest. "See algab Tarrvi loomeperioodi algusest ja rändab läbi mitmete erinevate perioodide ja tehnikate kuni jõuab lõpuks välja ülesse, kus on mõtlusruum."

Mõtlusruumis on lisaks Laamanni teostele ka tema õpetaja Leonhard Lapini kolm teost. Ühtlasi on mõtlusruum näituse ainus tervenisti tume ruum.

"Seal seina peal on eksponeeritud Eesti esimene mõtluskoomiks. Ehk siis koomiks, mis on natukene nagu mõistatus või luule," tutvustas Laamann oma kunsti näituse viimases ruumis. Tema sõnul saab ruumis rahulikult elu üle järele mõelda.

Tammemägi lisas, et kogu näitus võiks olla justkui meditatsioon või joogatund. "Kui lähed siit näituselt ära, siis on hea, kerge ja mõnus olla," kommenteeris kuraator. "Mured on ära ununenud ja on uusi värskeid mõtteid."

Laamanni näitus "Me Deya" on galeriis Pallas avatud 16. septembrini.

Toimetaja: Maiken Tiits

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: