ERR-i sügishooaeg toob vaatajate ette viimase aja filmiparemiku meilt ja mujalt

Kõrvuti sarjadega pakub ERR sel sügisel mitmete kodumaiste ja välismaiste filmide tele-esilinastusi ning aegumatut kinoklassikat.

Juba 6. septembril kell 22.05 näeb ETV-s režissöör Kaupo Kruusiaugu portreefilmi muusikust, saksofonimängijast ja improvisatsioonilise džässi heliloojast Maria Faustist. Filmis "Machina Faust" on vaatajal võimalus osa saada tema elust ja tegemistest umbes kahe aasta vältel.

Jupiter pakub sellest nädalast Eesti filmi- ja teleauhindadel parima dokumentaalfilmi preemia pälvinud dokumentaalfilmi "Üht kaotust igavesti kandsin". Režissöör Carlos E. Lesmes räägib loo eesti perekonnast, kelle elu on sõltlasest pereliikme tõttu pea peale pööratud. Meeleheitel ema saadab tütre Kolumbiasse lootusega sealt üles leida sidemed katkenud pojaga. Üsna pea leiab Eeva end sürreaalsest ja halastamatust Bogotá allmaailmast, kus ta annab endast kõik, et leida oma vend.

Eriilmelisi portreefilme kodumaistest kultuuritegelastest on vaatajate ette jõudmas teisigi. Sel sügisel kinolevisse ja hiljem tele-ekraanile jõudvad dokumentaalid jälgivad muuhulgas Neeme Järvit, Seaküla Simsonit, Hardi Volmerit jt. Samuti on ERR omandanud näitamisõigused dokumentaalidele "Vetelkõndija" ja "Gorikaturist", koguperefilmile "Kaka, kevad ja teised" ning kodumaisele suurfilmile "Kalev".

Väärtfilmide tele-esilinastused 

ETV2 toob koos Jupiteri ja teiste ERR-i kanalitega eesootavatel kuudel vaatajate ette valiku väärtfilmidest, mis löönud laineid ja noppinud auhindu rahvusvahelistel filmifestivalidel. Paljud tele-ekraanile jõudvatest filmidest on linastunud seni vaid Eesti kinolevis, tele-ekraanile jõuavad need esmakordselt. 

Maailmakino filmisügise avab 7. septembril ETV2s kell 22.30 Cannes´is parima stsenaariumi auhinna võitnud poliitiline põnevusfilm "Kairo vandenõu" ("Walad min al-Janna"). Režissöör Tarik Salehi filmi keskmes on andekas kaluri poeg, kes saab ootamatult kutse tulla õppima kõrgelt hinnatud Kairo Al-Hazari ülikooli. Seal ootavad teda ees innukad kaasüliõpilased, raamatukogud ja õpetlased, aga ka hämarad toimetamised – salapärastel asjaoludel sureb kooli kõrgeim usujuht. Adam kistakse vastutahtsi ohtlikesse võimumängudesse, kus kaitsepolitsei agent teda lükata-tõmmata kavatseb.

Sügisel jõuab vaatajate ette ka mitmetele auhindadele esitatud draama "Päikesepõletus" ("Aftersun"), peaosas rolliga Oscarile ja Euroopa filmiauhinnale nomineeritud Paul Mescal. Näha saab ka Cannes'i filmifestivalil esilinastunud kostüümidraamat "Korsaaž" ("Corsage"), mis tõi peaosa kehastanud näitlejannale Vicky Kriepsile Cannes'is Un Certain Regard programmis parima näitleja auhinna ja Euroopa Filmiauhindadel parima näitleja preemia.

Tulekul on ka värsked linateosed "Ära räägi kurja" ("Speak No Evil"), "Lõplik lõige" ("Coupez!"), "Lepitus" ("Pacifiction"), "Kaheksa mäge" ("Le otto montagne") ja "Nostalgia". Vaatajate ette jõuab ka "Squid Game'i" peaosatäitja Lee Jung-jae lavastatud spioonipõnevik "Jaht" ("Heon-teu"), mis siinsesse kinolevisse ei jõudnud ning on Eesti vaatajate ees esmakordselt.

Kinoklassika prantsuse filmidiivadega 

Jätkuvalt pakuvad ERR-i kanalid ka kinoajalukku kuuluvate linateoste näitamist, sh jõuavad sel sügisel ETV ja ETV2 ekraanile filmid nagu "Veepiisad tulistel kividel" ("Water Drops on Burning Rocks"), "Teised" ("The Others"), "Kummituskoer" ("Ghost Dog - The Way of the Samurai"), "Viimsel hingetõmbel" ("Breathless"), "Mees, kes nuttis" ("The Man Who Cried") jpm.

Tulekul on eriline filmiprogramm, mille keskmes on sellised legendaarsed prantsuse filmidiivad nagu Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Fanny Ardant jt. Teiste seas näeb filme "Keskpäevane kaunitar", režissöör François Ozoni "8 naist" jt.

Kõiki filme saab järele vaadata Jupiteris.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: