Kunstnik Kristen Rästas: Berliinis liigub aeg kuidagi teistmoodi
"OP" käis külas Berliinis elaval ja töötaval noorel Eesti kunstnikul Kristen Rästasel, kelle looming transpordib vaataja virtuaalreaalsusesse.
Berliini sattus Kristen Rästas esimest korda enne koroonakriisi. "Mu sõber kolis siia ja ma tulin talle külla ning pool aastat hiljem kolisin ise siia. Ja nüüd ma olen püsivalt olnud siin kolm aastat järjest," rääkis kunstnik. "Berliinis liigub aeg kuidagi teistmoodi. Vahepeal tundub nagu ma oleksin siin olnud ainult ühe aasta, sest elutempo on nii teistsugune, kõik on nii kiire, on nii palju asju, mida kogeda," usutles ta.
Kristen Rästase töid saab septembris näha ka Eestis tema enda ja Kelli Gedvili ühisnäitusel, kus Rästase keskteoseks on virtuaalreaalne teos, mis asetab tema sõnul vaataja idüllilisele maastikule, kus toimub jutustus, mis ületab aja ja ruumi. "See on hästi filosoofiline metatasandiline sensoorne kogemus," kirjeldas kunstnik oma teost.
Rästas leidis, et tema looming on ajaga üsna palju muutunud. "Kunstiakadeemias õppisin maalikunsti ja päris alguses ma olingi 100 protsenti maalimisele pühendunud. Mingi hetk hakkasin tajuma, et see pilt on väga kahedimensiooniline. Mind hakkas paeluma liikuv pilt ja see, kuidas ruumis asju välja panna," meenutas ta.
Oma viimasel ainult maalil põhineval näitusel ei pannudki kunstnik mitte ühtegi maali seinale, et kuidagi murda traditsioonilist väljapaneku meetodit, millest kasvaski tema loomingus välja installatiivne pool. "Kõige selle kõrvalt hakkasin videoid tegema ja see kujunes lõpuks välja 3-D animatsiooniks, mis lõpuks muutus üldse virtuaalreaalsuseks," kirjeldas Rästas oma loometee kujunemist. Hetkel soovib ta otsida uusi väljundeid erinevates kunstimeediumites, et kombata võimaluste piire.
"Ma arvan, et füüsilised galeriid ei kao kindlasti kuhugi ära," sõnas Rästas, kuid nentis, et vahepeal ta siiski uskus, et need tulevikus ikka kaovad ära. "Virtuaalselt kunstiteoseid vaadata on kuidagi isiklik kogemus. Ei pea kuhugi minema, sa võid seda teha kodust oma voodis," põhjendas ta.
Rästase sõnul on ta kunst raskesti müüdav, mistõttu toetust oma loomingule leiab ta tavaliselt erarahastajatelt või ka Kultuurkapitalilt. "Kõige veidram teos, mis ma ma müüsin oli videoteos, kus ma panin endale kuus minutit klounimeiki näkku," naeris ta.
Toimetaja: Rasmus Kuningas
Allikas: "OP", intervjueeris Owe Petersell