Keelesäuts. Sidesõna "ja" tulek eesti kirjakeelde
Selle nädala keelesäutsus uurime, kuidas tuli eesti keelde sidesõna "ja".
Esialgu eesti keeles sidesõna ja ei kasutatud. Kõige varasematest, 17. sajandi eelsetest üleskirjutustest on registreeritud ainult ninge, ja-d aga üldse mitte. Esimesed ja-d on säilinud 17. sajandi algul Georg Mülleri jutlustes, kuid neid on seal väga vähe: 14 ja-d 505 ningi vastu, näiteks Iiobi raamatu tsitaadis ja õnnista Jumala, nink sure ära. Hoopis rohkem esines tal ja teistel sakslastest autoritel hüüdsõnalist jaa-d nagu saksa keeles, näiteks lauses Jaa, mina ole üks patune inimene. Sidesõna ja-d kasutati seevastu haruharva ja seda ülesannet täitis peaaegu alati ning.
Esimene eesti keele kirjeldaja, kes mainis ja-d kui sidesõna, oli Johann Hornung oma 1693. aastal ilmunud grammatikas. Hornungi osalusel kaks aastat hiljem välja antud kirikukäsiraamat oli ühtlasi esimene raamat, kus ja-d kasutati ningist rohkem. Ja-d on ningist enam ka pisut hilisemas Salomo Heinrich Vestringi sõnaraamatus, mille keelenäiteid on hinnatud väga autentseks ning nimetatud esimeseks eesti kõnekeele sõnaraamatuks. Seal esineb ning kümme, ja aga lausa 74 korral: ole terve süüa ja juua andmast, mina tahan seda alt ja päält kuulata, louna ja keskhomiko vahel.
Peagi ilmus ka teos, kus ja pääses täiesti võidule: esimene eestikeelne tervikpiibel 1739. aastal. Kristiina Ross on uurinud selle raamatu Vana Testamendi osa mustandkäsikirju ja märganud, et toimetamise käigus on seal kõik ningid ja-dega asendatud. Põhjuseks peab ta soovi anda edasi heebrea lähtetekstis ülisagedasi jutustavaid vorme, kus minevikuvormile eelneb eesliide va. Näiteks on esmapiiblis ühes kohas neli ja-dega seotud verbivormi "ja tema sõi ja jõi ja tõusis üles ja läks ära", mis annavad edasi algtekstis va-algulisi vorme "vajohal, vaješt, vajaakum, vajeleh". Kõik heebrea va-vormid eestindati järjekindlalt ja-deks ning õige pisut ninge jäi alles vaid kreeka keelest tõlgitud Uude Testamenti. Hilisemas kirjakeeles anti ningile taas rohkem sõnaõigust.
Toimetaja: Karmen Rebane
Allikas: Vikerraadio