Lübecki filmifestivalil linastuvad Eesti filmid

"Päikeseaeg" Autor/allikas: Kaader filmist

Saksamaal toimuvad 1.–5. novembrini Põhjamaade filmipäevad ehk Nordic Film Days Lübeck. 65. korda toimuval filmifestivalil tuleb näitamisele rohkem kui 160 filmi, seriaali ja audiovisuaalteost ning programmis on ka hulgaliselt Eesti filme.

Dokumentaalfilmide programmis linastuvad nüüdseks nii rahvusvaheliselt kui ka kodumaal kõrgelt hinnatud "Savvusanna sõsarad" (rež. Anna Hints) ning "Päikeseaeg" (rež. Liis Nimik). 

Esmakordselt jõuab Saksa publiku ette värskelt valminud seriaal "Estonia" (rež. Måns Månsson, Juuso Syrjä), mis valmis Soome, Rootsi, Eesti ja Belgia koostöös. Kaheksaosaline draamasari räägib parvlaeva Estonia traagilisest uppumisest ning festivalil linastub seriaali kaks esimest episoodi. 

Retrospektiiv "Igavesti noor" keskendub Põhjamaade- ja Baltikumi noortekultuurile ning programmi valitud filmid kajastavad noorte grupikäitumist ning selle seost noortekultuuriga. Retrospektiivis linastub kokku 15 filmi, millest kaks on Eestist – "Sigade revolutsioon" (rež. René Reinumägi, Jaak Kilmi) ja "Naerata ometi" (rež. Leida Laius). Programmis linastub ka kaks Eesti lühifilmi, milleks on "511 paremat fotot Marsist" (rež. Andres Sööt) ning "Sentimentaalne novell" (rež. Peeter Tooming). 

Lühifilmide programmist leiab Vladimir Loginovi uue filmi "Poiss" ja Eesti Kunstiakadeemias valminud lühianimatsiooni "The Last Visit" (Rež. Keawalee Warutkoimain). 

Kõige nooremale vaatajale mõeldud programmis linastub juba mitmeid auhindu võitnud Oskar Lehemaa lühianimatsioon "Kadunud sokid" ning Eesti ja Taiwani koostöös valminud animafilm "Oh, nii mugav" (rež. Red Hung Huei Jen). 

Esmakordselt toimub filmifestivali raames ka programm Future North, mis toob kokku noored talendid Baltimaadest, Gröönimaalt, Fääri saartelt, Saami kogukonnast ja Schleswig-Holstein liidumaalt. Eestit sõidab esindama režissöör Helen Takkin, kes osaleb programmis debüütfilmiga "Elu ja armastus", mis on hetkel järeltootmises ning jõuab kinodesse 2024. aasta alguses. 

Festivalile sõidavad kohale mitmed Eesti filmitegijad ning antakse välja ka iga-aastane Balti auhind festivali parimale filmile. 

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: