Arhitektuuriteadlane Karin Paulus: Mustamäe on meie linnaplaneerimise säravaim pärl

Foto: Ken Mürk/ERR

Mustamäel on kunagi laiunud põllumaad ja kasvuhooned. Samuti leiab sealt modernistliku linnaplaneeringu musternäidise ning ringi vuravad veel trollibussid. "Ringvaade" käis Mustamäe ajaloo ja oludega tutvumas.

Giid Denis Jatsenko sõnul oli Mustamäe tee olemas juba 1937. aastal. Mõlemal pool teed asusid mõisad ja talud ning kasvatati erinevaid juurvilju, mida viidi Tallinnasse turule. "See, mida tallinlane sõi sada aastat tagasi, tuligi tihti sealt, kus praegu asuvad Mustamäe paneelelamud," rääkis ta.

60. aastatel asus praeguse Mustika keskuse kohal sovhoos, kuhu ehitati kasvuhooned, kust tallinlased said värskeid köögivilju, mida viidi ka paljudesse kohvikutesse ja restoranidesse. "Siin oli väga legendaarne restoran Kännu Kukk ja kohvik Szolnok, mis olid paljude linlaste jaoks olulised paigad," ütles Jatsenko.

Arhitektuuriteadlase Karin Pauluse sõnul on Mustamäe põnev koht. "Mustamäe on meie modernistliku arhitektuuri ja linnaplaneerimise säravaim pärl, kuna see on nii terviklikult läbi lahendatud," rääkis ta ning märkis, et mingil kujul on Mustamäes realiseerunud 15-minuti linna kontseptsioon. "Siin on lasteaiad ja koolid, tegelikult ka kõrgharidus on lähedal," ütles ta.

Arhitektuur on Pauluse sõnul stiilipuhas, vaatamata sellele, et mõned otsaseinad on kaetud uute soojustustega ja majad saanud rõõmsamaid värvitoone. "Tegelikkuses esindavad need tolle aja tüüpprojekte, mis arhitektuurselt olid väga nägusad," märkis Paulus.

Praegusel ajal on Mustamäel koos uus ja vana. Üheks tõmbekeskuseks Kaja kultuurikeskus ning hiljuti valminud Mustamäe Riigigümnaasium. "Futuristlikust visioonist on valminud selline omanäoline linnaosa. Me vajame julgemaid visioone ja terviklikku nägemust," arvas Paulus.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: