X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Otse kell 15: ERMi teadusseminaris käsitletakse kõrtside ja viina ajalugu

Mehed, kes tähistavad Kanepi kroonu viinamonopoli poe avamist 1900. aastal
Mehed, kes tähistavad Kanepi kroonu viinamonopoli poe avamist 1900. aastal Autor/allikas: Karilatsi Vabaõhumuuseum

25. jaanuaril kell 15 peab Eesti Rahva Muuseumi teadusseminaride sarjas Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Hanno Talving ettekande teemal "Kõrtsid, viin ning kroonu monopoliseadus Eestis 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul". Seminari on võimalik jälgida ka otseülekande vahendusel.

Esimesed teated Eesti linnades tegutsenud kõrtsidest pärinevad 13. sajandist, maapiirkondades mainitakse neid alates 15. sajandist. 

Kõrtside areng ja arvukus Eestis on tihedalt seotud mõisate viinapõletamise ajalooga. 18. sajandi lõpul, mil Balti mõisate viina- ja piiritusetoodangule avanes Venemaa põhjatu turg, tegi kõrtside arvukus suure hüppe ja 19. sajandi keskpaiku oli Eestis juba üle 2500 kõrtsi. 

Lisaks tuleb juttu riigi viinamonopoli sisseseadmisest 1900. aastal, selle mõjust viina tarbimisele ning riigikassale. 

Tegemist on viimase ERMi näitusele "Õige keha, vale keha?" pühendatud teadusseminariga. Kehanäitus on avatud kuni 28. jaanuarini.

ERMi teadusseminaride sari jätkab tänavu ööelu ning jätkusuutlikkuse igapäevaelu praktikate teemal, laiendamaks veebruaris avanevat ERMi näitust "Kellele kuulub öö?" ja oktoobri lõpus toimuva rahvusvahelise konverentsi "Sustainability in Practice: DIY Repair, Reuse and Innovation" programmi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: