X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

René Eespere: mulle on ette heidetud, et ma mässan alati sünni- ja surmateemaga

Foto: Siim Lõvi / ERR

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali elutööpreemia pälvis tänavu helilooja René Eespere, kes ütles ETV erisaates, et ebaõnnestunud teoseid isegi Mozartil ja Beethovenil, mis siis veel temast rääkida. Samas on tal enda hinnangul siiski ka õnnestumisi.

René Eespere tõi välja, et kui ta otsustas hakata kompositsooni õppima, siis talle öeldi, et rikkaks sa sellega ei saa, kuid sul on seal võib-olla isegi suuremad rõõmud kui dirigendil. "Tõepoolest, rikkaks ei saanud, aga muusika kirjutamine pakub väga palju, see on nagu täiesti teises, mittereaalses maailmas elamine."

"Juba Dostojevski on öelnud, et kunst peab sind puudutama ning mulle tundub, et inimesele kõige lähemale saab meloodia," rõhutas ta ja tõi välja, et teda huvitab inimene ja elu. "Mulle on ette heidetud, et sa mässad alati sünni- ja surmateemaga, see on minu jaoks alati oluline olnud, võib öelda ka nii, et sünd on pigem taassünd ja surm ei ole lõplik kadumine, üks nüanss seal juures oleks ka surmahirmu ületamine."

"Lastelauludes on väga palju minu enda kirjutatud tekste ja nendes tekstides sain ma läbi lapsesuu öelda asju, mida tavaliselt suur inimene tol ajal öelda ei tohtinud," kinnitas Eespere.

Ta tõi ka välja, et ebaõnnestunud teoseid on isegi Mozartil ja Beethovenil. "Mis siis veel Eesperest rääkida," nentis ta ja mainis, et tal on samas ka õnnestumisi. "Paljud teosed elavad kauem kui mina ja neid mängitakse, aga see toimub juba minust sõltumata."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Kultuurkapitali aastapreemiad 2023"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: