Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Muumid ei sobigi lastele?

Muumioru tegelased
Muumioru tegelased Autor/allikas: Wikipedia

Soomes tulevad Muumi-multikatesse hoiatavad suitsetamisvastased sildid või lähevad joonisfilmid  alla 18-aastastele  sootuks keelu alla!

See pole nali, Soome sotsiaal-ja tervishoiuministeeriumil tuleb lähinädalatel otsustada, kas suitsetamisvastase võitluse tõhustamise raames tuleks Muumi-multikatele lisada lapsi hoiatavaid tekste või liigitada osa filme K18 kategooriasse ehk alla 18-aastastele keelatud, kirjutab Iltasanomat


Muumi-papa teatavasti kõnnib pahatihti ringi piip suus, mis võimalik, et ahvatleb mudilasi tubakatooteid proovima.

Selle uudise valguses kirjutas Iltasanomate kolumnist Petri Korhonen satiirilise kommentaari, mille sõnum on, et Muumioru tegelased ongi olemuselt ja käitumiselt tegelikult suisa ohtlikud ja tuleks lastele ära keelata veel vähemalt 10 põhjuse pärast:


1. Muumid soosivad narkokaubandust. Torrelorcal-sarjaosas üritab Muumitroll näiteks osta "rohtu" ja "tablette".

2. Muumid on alkoholilembesed: keedavad palmiveini, joodavad seda alaealistele ja tantsivad restoranilaudadel.

3. Muumid õpetavad läbi oma tegude ametnikele vastuhakkamist. Õhutavad kodanikuallumatust, soosivad ametlike teadete katkirebimist ja julgustavad politseile vastuseismist. Ühesõnaga mässumeelsust. Muumipapa näiteks õpetab lastekodust põgenemist.

4. Muumid varastavad ja omandavad võõrast vara kahetsust tundmata: võlurimütsi, kalliskive, hatifnattide kliimaseadme jne.  Varastatud esemeid hoiavad nad tihti suisa enda kodus.


 
5. Seksuaalmoraali rikkumine: muumid liiguvad avalikult ringi praktiliselt alasti, välja arvatud ujumisrannas.  Muumimammal on köögis ja majas koristades ees vaid põll.

6. Muumipapal on relv, kuid teatavasti ei ole relvaluba. Peale selle on ta relv käes ringi liikunud avalikes kohtades ja ähvardanud relvaga tegelasi, kes on tunginud tema valdustesse. 
 
 

7.  Muumide ilmne ülekaalulisus, korpulentsus ei soosi tervislike eluviiside edendamist.

8. Muumidest ei ole head eeskuju tööeetika  ja moraali edendamisel - töötades vaevu vaid suveajal, ahvatleb see tulevast põlvkonda tööst kõrvalehoidumisele ja laiskusele.

9. Keskkonnale tekitatud kahju: talveune perioodiks koguvad muumid võõrast metsast suuri koguseid puuokkaid, kahjustades puid. Samuti süütavad nad süüdimatul moel lahtisi tuleasemeid ja lõkkeid tuleohutuse eeskirju eirates.
 


10. Muumimaja ei lukustata öösiti, õue peal käib tihti melu ja liikumist esineb ööpäevaringselt. Naabrite öörahu häirimine on vastuolus avaliku korra nõuetega.  Peale selle on muumid ka paadunud majahõivajad ehk skvottijad: nad on hõivanud teatreid, majakaid ja muid ehitisi mõtlematult ning on rikkunud hoonete siseruume, muuseas näiteks seinajoonistustega.


Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: