Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

PLAADIARVUSTUS: Mait Vaik "Üksi"

Mait Vaik
Mait Vaik "Üksi" Autor/allikas: Kaas

Mait Vaik
„Üksi“
Puiestee OÜ & Looking for Space

Meie oma mees mustas, luuletaja ja muusik Mait Vaik on üks neist hallidest kardinalidest, kes on panustanud ja mõjutanud kodumaisest popmuusikakultuuri viimased veerand sajandit. Muusika ja sõnad Metro Luminalile, Sõpruse Puiesteele, Kosmikutele, Vennaskonnale ja Unenäopüüdjatele. 

"Ma olen õnnelik, et inimesed on nii ilusad ja head", "1905", "Rahu, ainult rahu", "Isa tuli koju", "Viimane jõuluöö", "Sõbrad, ma mahun teile taskusse", "Kuidas tuli pimedus mu tuppa", "Disko". Puhas kuld kõik. Kokku on lauluks saanud 150 Mait Vaigu teksti. Eksperimenteeriv „Üksi“ on tema esimene sooloplaat, varasemast loomingust üsna erinev.
See on intensiivne ja literatuurselt rikas kollektsioon süngevõitu poeesiast ja Rainer Jancise Neil Youngi „Dead Mani“ meenutavatest kummitavatest kitarrikajadest. Kui autoriplaat, siis juba autoriplaat. Tekst ja muusika on ilma eranditeta Mait Vaigult. Ühele laulule on andnud oma hääle ooperilaulja Oliver Kuusik. Vaik ei laula, vaid deklameerib oma luulet. Emotsionaalselt ja sugestiivselt. Ja see on ikka kuradi mõjus! Minimalistliku muusikalise tugistruktuuriga spoken word on Eestis võrdlemisi vähelevinud žanr. Jancise laiahaardeline elektrikitarr on muljetavaldav omas mitmetasandilisuses alates mahlakatest igavikumaitselistest heliuperpallidest ning lõpetades psühhedeelse närvilise kriginaga.
Õhulise akustikaga Viimsi Püha Jaakobi kirikus salvestatud üheksa palaga „Üksi“ on suurepärane meditatsioon, kus ühinevad maine rämedavõitu realism ja suisa müstiline maailmatunnetus. Ma ei ole küll päris kindel, kuid tundub, et kõik salvestatud palad on läinud ilma erilise töötlemiseta otse albumile, mis annab eheda ning vahetu kogemuse. Seda plaati ei saa taustaks kuulata. „Üksi“ on sillaks kellegi sügavalt isiklikku ja hingestatud, kübeke klautrofoobsevõitu maailma. Ebalev ja melanhoolne, ent ometi kindlapiiriline ja ilustamata. Introspektiivne ja sugestiivne, lausa ekstreemselt isikupärane ja tundlik „Üksi“ on Eesti tänavuse plaadisaagi üks omapärasemaid ning huvitavamaid leide oma torkiva sõnumi, kobrutavate sisekriiside ausa peegelduse ning illusioonivaba rahulolematusega. Seisundiplaat, mis ei paigutu õieti kuhugi ja samas on kõikjal.

8/10

Vaata Mait Vaiku oma plaati tutvustamas:

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: