Arvustus, Silver Kuusik: Gunnar Grapsi rajult rokitud elutee... ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1387782000000 | amCalendar}}
Gunnar Graps ja Magnetic Band aastal 1978.
Gunnar Graps ja Magnetic Band aastal 1978. Autor/allikas: ERR

...mis lõppes tühjade pihkudega

Kui üldiselt kipuvad elulooraamatud paistma silma üdini tungiva positiivsusega, jättes siirupina kleepuva maigu, eristub Grapsi raamat teistest äratuntava julgusega – see on uskumatult aus ja tõetruu, joonistades välja ka kõik megastaarile omased puudused, iseloomu süngemad ja vahest vastikumadki omadused ja puudused ning tulised bravuuripursked. Võiks öelda, et see on grapsolopeedia – justkui üht kuningat, Gunnar Grapsi, avav entsüklopeedia.

Ilmselgelt on autorid teinud meeletu töö, koondades kokku rohked ja põhjalikud mälestused ning põimides sinna juurde haaravat foto- ja kirjamaterjali. Tulemus on seda väärt – ilmselt avaneb just nii ka Grapsi olemus paremini kui kunagi varem. Kui lugeda ajaleheartikleid, mis on Gunnar Grapsist varem kirjutatud, jääb ikka mulje, et need on kuidagi pinnapealsed. Ilmselt ei lasknud Raudmees ajakirjanikke enda neetide ja naha alla. Nüüd, postuumselt, on autorid sinna aga pääsenud ja seda kõike serveeritakse mõnusas sõnastuses ka lugejatele. Kaante vahelt vaatab vastu Gunn kogu ilus: ühest küljest meeletu egoist, eneseimetleja ja elupõletaja, teisalt aga hooliv sõber, perfektsionist, melanhoolik ja geenius.

Autorid tabavad hästi ära selle, miks Grapsi omal ajal Eestis piisavalt ei hinnatud ning miks tema fenomeni on paljudel raske mõista. On ju vana tõde, et ükski prohvet pole kuulus omal maal. Grapsi tabas aga ehk ka saatuse vingerpuss – ta oli oma ajast kardinaalselt ees – justkui tervitus kuskilt tulevikust, kellega kaasaegsed ei osanud kuigi palju ühist keelt leida. Mõnes mõttes sarnaneb ta selles suhtes oma olemuselt Marju Kuudiga, kes vaevles sarnaste probleemide küüsis. Oli ju aeg, mil meeli paitasid sulnid estraadimeloodiad ning sellest eristuv ja julgem muusika mõjus paljudele kui žiletiteradel kõndimine.

Lisaks Grapsile joonistab raamat tohutult hästi välja nõukogude muusika-businessi keerukuse ja omapärad. Ei puudu kriipivad tarifitseerimislood, disklahvid, kraaklemised ja tülid, hullunud fännid, aga ka humoorikad lood artistide eluolust, olgu näiteks kas või triikraudade vahel liha praadimine.

Samuti saab ilmeka ja hea ülevaate sellest, kuidas ühiskonnakorralduse muutumine mõjutas show-maailma. 1990. aastad tõid uued tuuled, seda ka muusikamaailmas – kadusid vanad esinemiskohad, kontsertide korraldamine tuli võtta enda õlule ja kõik oli teistmoodi. Kes suutis end sellest läbi närida, jäi ellu, kes sellega toime ei tulnud, triivis allavoolu. See oli elutee karm käänak, mis pani proovile ja sundis kohanema. Näib, et Raudmehele oli see raske. Eks ongi raske, kui oled harjunud, et maailm on sinu ees valla, igal pool ootavad luksussviidid, kätel kandvad fännid ja igas mõttes lahked fännitarid. Justkui nipsuga oli see kõik ühtäkki kadunud ja uus reaalsus haigutas tühjust. Keerulised suhted pereelus andsid hoogu juurde ja Raudmehe allakäigutrepp üha roostetas, kuni pudenes sootuks koost, tirides igavikulisse tühjusse.

Hästi on tunnetatud hea maitse piire. Eraellu heidetakse valgust täpselt nii palju, et anda võrdlemisi hea ülevaade peresuhetest, samas välditakse piinlikkust ja banaalsust. Kohati jääb lapsi ja pereelu puudutav olustik küll pinnapealseks, kuid ilmselt on siin oma tegur ka sellel, et Graps polnudki mingi eriline lapsi ja koduseid poputav pereisa, nii kirjeldavad tema suhtumist ka lähedased.

Raamatu viimased peatükid on seejuures iseäranis ilmekad – lausa südantlõhestav lugu sellest, kuidas üks geenius on ühtäkki kõik kaotanud ja triivib peadpööritava kiirusega igavikku – ära senise kuulsuse, menu ja armastatuse juurest. Triivib, kuniks kõik on kadunud - ka elu - ning jäänud on vaid tühjad pihud. Sedagi teispoolsuses. Edasi rokib Raudmees vaid teispoolsuses, loomulikult koos teiste muusikamaailma rajult säravate tähtedega.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: