Arvustus, Edmund Hõbe: 21. sajandi psühhe-folk

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Linda Perhacs. Autor/allikas: Asthmatic Kitty

Linda Perhacs
"The Soul Of All Natural Things"
(Asthmatic Kitty)

Linda Perhacs oli 1960ndate lõpus hambaarst Californias, kui ühtäkki hakkas tema kabinetti tihedalt külastama auhinnatud helilooja Leonard Rosenman. Rosenman päris oma kümnendal visiidil, et mida siis hambaarst ka vabal ajal teeb. Saades teada Linda Perhacsi heliloojatalendist, organiseeris Rosenman talle plaadistuslepingu ja korraldas stuudiosessiooni kauamängiva jaoks.

Tulemuseks oli "Parallelograms", mille master kahjuks valmistas nii lauljale-laulukirjutajale (Perhacs) kui ka produtsendile (Rosenman) tõsise pettumuse. Kõrged ja madalad otsad olid maha timmitud, et sobitada muusikat AM-raadio jaoks, kuigi mõlemil oli plaanis FM raadio jaoks timmitud LP. Perhacs hoidis edaspidi aastaid madalat profiili.

Kuni lõpuks 1990ndate keskpaigas hakati huvi tundma igat sorti psühhedeelsete rariteetide vastu. The Wild Places tegi "Parallelogramsi" re-reliisiga otsad lahti, kahjuks esialgu autoriga kontakti saamata. Lõpuks see siiski õnnestus ja nii korraldasid mõlemad osapooled uue re-reliisi - ja ühtlasi remasteri, mis põhines alglindistustel ja kõlas märksa paremini - 2003. aastal.

Sealt edasi toimus ka Linda Perhacsi järkjärguline naasmine avalikku muusikaellu: külalislaul Devendra Banharti plaadil 2007. aastal, esimene kontsert-etteaste kolm aastat hiljem. 2012 sõlmiti leping Sufjan Stevensi plaadifirmaga, et väljastada uus kauamängiv uute lauludega. Abiks olid produtseerimisel Chris Price ja Fernando Perdomo ning musitseerides-lauldes Julia Holter ja Ramona Gonzales (Nite Jewel), ehk uuema aja naisartistid, keda "Parallelograms" kõvasti mõjutanud on.

Tulemuseks on "The Soul Of All Natural Things", Linda Perhacsi teine kauamängiv, järg 44 aastat tagasi ilmavalgust näinud debüütplaadile. Stiililiselt on Perhacsi muusikaline käekiri endiselt äratuntav, folgikitarr ühes hõljuvate ja irdlike vokaalikihtidega. Tõsi küll, Perhacsi toetavad siin taustvokaaliga Holter ja Gonzales. Seaded on aga mõõdukal moel moderniseeritud, kasutatud süntesaatorihelid ja elektroonika mõjub maitseka vürtsina.

"River of God", mille vokaalikihid põimuvad läbi hüpnootiliste trummide, hõljuva orelisaundi ja vaoshoitud kitarride, on väga osavalt arranžeeritud. Teisalt jällegi "Intensity" oma sünkopeeritud orgaanilis-elektroonilise rütmifaktuuriga ning hüpno-souliliku lähenemisega läheneb selgelt Holterlikule territooriumile. "Prisms of Glass" on üks mahedalt arranžeeritud kosmiliselt sulnis valsilaul, mille üle tema kaasaegsed järgijad või igatsorti hüpnagoogilist poppi harrastavad muusikud eriti uhked oleks. Omaette ooper see-eest "Song of the Planets", ebamaine palvelaul, mille spoken-word etteastet Chris Price'ilt tagurpidi mängiva muusikafooni peale tasub märkida.

Kui "Parallelogramsi" puhul oli selge, et Perhacs pärines tolle perioodi folk-rocki skeenest, siis "The Soul of All Natural Things" kõlab, justkui oleks Perhacs sama avatud oma järgijate mõjutustele, nagu nemad olid "Parallelogramsi" mõjudele vastuvõtlikud. Sünergia vanema helilooja ning noorte sõprade vahel toimib. "The Soul Of All Natural Things" on üks nendest tagasitulekuplaatiodest, mis töötab.

8/10

"Prisms Of Glass":

)

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: