Arvustus: Swansi monumentaalne müra

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Swans Autor/allikas: bändi FB

Uus plaat

Swans
To Be Kind (Mute)

9/10

Kui Swans aastal 2010. Von Krahlis esines, olid kontseril käinud inimeste elamused ühesed. See oli tohutult võimas ja väga vali, peale mida kolm päeva kõrvad undasid.

Nime järgi võiks arvata, et Swansi uus album on midagi pehmet ja tervendavat, mis massid kuulama meelitab. Tegelikult on see vaid Michael Gira järjekordne albumi nimede taga peituv ühiskonnakriitiline miraaž, mille varasemad tööd kannavad pealkirja “Filth”, “Cop” ja “Greed”. "To Be Kind" kõlab sama nihilistlikult, tuletades meile bändi põhimehe Gira 80ndate no-wave'i aegu meelde – mille laboris uusi ja eksperimentaalseid muusikasuundi viljeleti.

"To Be Kind'i" esmakuulamisel ei tundu see just kuigi uuenduslik, alustades duubel-CD (vinüüle on 3) avapalast “A Little God In My Hands”, kuid sellist väidet võiks rakendada ka The Fall'i albumite puhul, mille edasiviivaks jõuks on karismaatiline Mark E Smith. Sellised bändid ei peagi end tõestama, tehes muusikas eelkõige seda, mis endale istub – vilistades publiku soovidele. Aga see ongi cool. Seda enam, et muusikamaailmas on süvenemas suurte narratiividega karakterite põud. Gira tuletab uuel albumil meelde, et on kaude selliste ansamblite nagu Isis, Tool ja Godspeed You! Black Emperor tekke inspiratsiooniallikaks, mida mudase atmosfääriga 34minutine post-rocki pala “Bring The Sun / Toussaint L'Ouverture” üheselt kinnitab.

Loomulikult ei saa "To Be Kind'i" Swansi varasemate albumitega võrrelda, sest ennast kordava kunstniku töö tähendaks tema eksistentsi lõppu. Ükski suure tähega Artist ei talu eksistentsiaalset paigalseisu, mis väljendub päris selgelt ka tema viimaste aastate loomingus. Küll aga jagub värskel albumi seda swansilikku sisemist ängi ja vastuolusid, mis eriti võimsalt, kohati isegi apokalüptiliselt lugudes kulmineeruvad. Need on 60aastase vanamehe peas röökivad suured narratiivid, mis ei sünni jumalast. See anne kas on või ei ole - vahepealset müra ei eksisteeri.

Vaata Swansi esitamas uue plaadi pala "Oxygen":

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: