Jaan Elken läheb jälle tagasi hüperreaalsusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaan Elken Postimees/Scanpix
Jaan Elken Postimees/Scanpix

Kolmapäeval, 25. juunil kell 17.15 avab kunstnik Jaan Elken Tallinnas Hobusepea galeriis isiknäituse „Tagasi hüperreaalsusesse 2. Initium novum“. Näitus jääb avatuks 14. juulini 2014.

Näituse esimene osa „Tagasi hüperreaalsusesse 2“ on eksponeeritud Tallinna Kunstihoone galeriis alates 13. juunist ning on avatud 6. juulini.

Jaan Elken: „Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud näituse esimese poole signatuurtöös „Back to Hyper-reality“ võib täheldada otsekui teatud ringliikumise sulgumist – töö meenutab üllataval kombel seina kui metafoori ülistavat hüperrealistliku perioodi läbimurdetööd „Koidula ja Leineri tn. nurgal“ (õli lõuendil, 1977/1978), ainult et väljendusvahendid on üldistatumad, universaalsemad. Rohelise laudise asemel on kollakavõitu vineerplaat ja nõgiselt mustjad palkseinad – taoline vaatepilt avaneb näiteks Pärnus, Karja tänaval, aga ka muudes puitasumites, kui fassaadilt laudis maha kiskuda.

Ilmselgelt võib sõnadega tõestada mistahes konstruktsioone oma nüüd juba ligi 37 aastat kestnud loometeest, on see ringiratast trampimine/mandumine/lömitamine/teadlik dekonstruktsioon/lagundamine/erosioon/teemade_ re-writing?

Käesolevat näitust tuleb võtta väljakutsena/provokatsioonina iseendale.“

Näitust toetab Eesti Kunstnike Liit. Näituseid Hobusepea galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Jaan Elken (sündinud 1954) on maalikunstnik, kunstikriitik, kuraator, kunstipedagoog. 1970-ndatel hüperrealistlikus laadis alustanud kunstnik on praeguseks kujunenud abstraktse suuna üheks olulisemaks esindajaks Eesti maalikunstis. Korraldanud üle 60 isiknäituse, sh. Adamson-Ericu muuseumis (2000),Tallinna Kunstihoones (2005), Tartu Kunstimuuseumis (2005), Berliinis, Kiievis, Kotkas, Uppsalas, Turus, Riias jm. Tema loomingut on Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi, Tallinna Kunstihoone, Viinistu Kunstimuuseumi, Tretjakovi galerii, Norton Dodge`i kogu / Zimmerli Kunstimuuseumi, Euroopa Parlamendi, CAM-Casoria jpt. kogudes üle maailma. On avaldanud üle 200 kunstikriitilise ja kunstipoliitilise artikli, aastatel 1995-1999 olnud Eesti Maalikunstnike Liidu esimees, aastatel 1999-2013 Eesti Kunstnike Liidu president, aastast 1997 töötab Tartu Ülikooli maalieriala professorina.

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: