Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lääne-Virumaa ja Plöni kreisi sõpruslepingu aastapäeva tähistatakse näitusega

Lääne-Virumaal tähistatakse Plöni kreisi ja Lääne-Viru maakonna sõpruslepingu 25. aastapäeva. Kui veerand sajandit tagasi tähendas sõprusmaakond või sõpruslinn humanitaarabi saadetisi ja tähtsate isikute tasuta külaskäike, siis tänapäeval suheldakse võrdsete partneritena.

Galeristid Raivo Riim ja Riho Hütt panid Rakvere Galeriis üles kahe saksa kunstniku näituse. Heinz ja Birgit Vogler käisid Rakveres esmakordselt siis, kui Lääne-Virumaa ja Plöni kreisi suhted olid algjärgus. Rakvere oli siis tolmune väikelinn ja muuseumi näitusesaalis oli kohutavalt külm, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Homme avavad nad Rakvere Galeriis näituse, mis on pühendatud kahe maakonna veerand sajandit kestnud sõprussuhetele. Heinz Vogler on graafik, aga ta trükib ka väga väikeses tiraažis raamatuid. Need on kõrgtrükis, tina ja puitmatriitsidega.

"Siin on üks väike raamat, tõstame selle üles. See on väike, aga raske," ütles Vogler, näidates kiviraamatut, mille pealkiri on "Palad raamatust" ning mis sisaldab Kurt Tucholsky tekste.

Weimari vabariigi aegne saksa ajakirjanik ja kirjanik Tucholsky näib olevat Heinzi lemmik saksa kirjandusest, aga ka eesti kirjanikud, näiteks Nikolai Baturin on tema tähelepanu pälvinud.

Heinzi abikaasa Birgit paneb Rakveres välja oma viltvaibad.

"Mul on hea meel, et nad on tagasi. Ametnikud vahetuvad, aga nemad on need, kes seda sõprust edasi viivad. See on kõige tähtsam," ütles galerist Raivo Riim.

Sama tähtis on ka see, et tänu veerand sajandit tagasi alanud suhetele on sajad lääneviru koolilapsed saanud tutvuda saksa kultuuriga ja õppida Saksamaal saksa keelt.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: