Novembris tuleb taas festival Hullunud Tartu

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Festivalil astub üles Jarek Kasar ehk Chalice Autor/allikas: ERR

Novembris tuleb taas rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu, mille eesmärk on kontsentreerituks ja löövaks jäädes elavdada Tartu ja kogu Eesti kultuurielu ning pakkuda piire kompavaid elamusi piire kompavas novembrikuus.

Festivalil astuvad üles luuletajad, muusikud ja kunstnikud Eestist ning mujalt maailmast, paralleelselt leiab aset ka Hullunud Tartu meelest tema kõrvale sobiv performatiivse kunsti ülesastumine ning kui siiani on saanud näha performance'it, teatrit ja filmi, on tänavu järg jõudnud moderntantsu ja performance'i vahepeal kõikuva etenduse kätte.

Festival Hullunud Tartu püüab pakkuda võimalikult elevat loomingut, mistõttu tundus juba aastaid, et peaks siia kutsuma ka tänavakunstnikud (keda esindas 2012. aasta festivali näitusel esinenud Edward von Lõngus) ja räpparid. Tänavu astuvad üles sõnalised Chalice, Tommyboy, Pok, Wst & Skilla, s'Poom, Jürgen Rooste, Karl Martin Sinijärv, Asko Künnap, Katrin Pärn, Aapo Ilves, Vahur Afanasjev, Triin Soomets, Kaur Riismaa ja Sten Õitspuu. Väliskülalisi on sel aastal oodata Leedust (Gabriele Laubanauskaite, Darius Jurevičius, Zygimantas Mesijus Kudirka), Soomest (Rauhatäti, Esa Hirvonen + Plikat), Hispaaniast (Daniel Orviz) ja Indiast (Siddhartha Bose). Kunstnike taset hoiavad tänavu Elo-Mai Mikelsaar, August Künnapu, Ilmar Kruusamäe, Edward von Lõngus, Alice Kask, Kaarel Kurismaa ning KI:WA. Samuti on ka sel aastal oodata vähemalt ühe muusikapala esiettekannet (kooriteoseid on varem kirjutanud Manus Johannes Olesk, Mart Siimer, Märt Matis Lill, Henri Käärik). Noore helilooja Liis Viira kooripala esitab mäluasutuste segakoor MaSk, endavalmistet muusikainstrumentidel esitab oma loomingut Silver Sepp. Hääleimprovisatsioonidega esineb aga ühendus AtgruioFallA koosseisus Laura Remmel, Ivi Rausi ja Roomet Jakapi. Festivali Hullunud Tartu toimumise ajale on kavandatud Kaja Kanni performatiivne moderntantsu-etendus Genklubis.

Gabriele, Darius ja Zygimantas on Tartus esinenud ka 2012. koos esinedes kannavad nad nime NUNU. Nende esinemises kajastub osalejate taust. Nii mõjutab visuaalse kasutamist Dariuse edukas tegelemine fotograafina. Darius on esimese ja seni ainsa raamatu autor, milles käsitletakse Leedus viljeldavat luuleprõmmu ehk poetry slam'i. Atraktiivne esinemine iseloomustab kogu NUNU-d. Gabriele doktoriõpingud on keskendunud lavalise loomingu narratiivsusele, kõikjal jääb silma Zygimantase pühendumus ja energia, kusjuures seekord saab teda näha-kuulda ka üsna harjumatus rollis ehk DJ-na.

Dani Orviz on hispaania luuletaja, videokunstnik, näitleja ja esineja, kes viimastel aastatel on enim keskendunud esinemistele erinevates formaatides: Poetry Slam, teater, tänavalavastused jne. 2012 võitis ta esmalt Hispaania rahvusliku luuleprõmmu ja siis Euroopa luuleprõmmu esivõistlused. 2013 võitis ta kolmanda koha Pariisis peetud Luuleprõmmu maailma karikavõistlustel.

Siddhartha Bose on Inglismaal elav, kuid Indiast pärit luuletaja, näitekirjanik ja esineja. Tema luulet on ilmunud väga esinduslikes valimikes Inglismaal ja Indias, Inglismaal on temalt ilmunud ka kaks enda raamatut. Tema looming ja esinemised on ulatunud ka USA-sse.

Meile tuttav Esa Hirvonen on luuletaja ja rännumees, kes on kodu leidnud Turu linnas. Ta korraldab iga-aastast peamiselt Edela-Soomes läbi viidavat festivali “Runoviikko”. Hirvonenilt kostab tänase Turu luule kõige valjem ja omapärasem luuleline hääl. Tema loomingut iseloomustavad kiired muutused ja luule teatav argisus. Aktiivse esinemise kõrval on Hirvonen ka oluline sealse piirkonna kirjanduselu korraldaja, sest ta juhatab Edela-Soomes tegutsevat ühendust “Poetry Week”.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: