Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: "Mandariinide" tegijate esimesed hetked tagasi Eestis

Eile kella poole viie paiku jõudis Tallinna lennujaama suure lombi taga Oscarite galal osalenud "Mandariinide" meeskond.

Näitleja Lembit Ulfsak, produtsent Ivo Felt, režissöör Zaza Urušadze ja operaator Rein Kotov jõudsid Eestisse väsinute, kuid rõõmsameelsetena ning neid olid tervitama tulnud PÖFF-i juht Tiina Lokk, kultuuriminister Urve Tiidus ja Edith Sepp Eesti filmi instituudist. Vastuvõtt lennujaamas oli soe.

"Ma ei tea, kas te üldse ise olete aru saanud, millega te hakkama olete saanud. See, mis te olete teinud kuue või seitsme kuu jooksul kogu selle turneega ja nüüd selle lõpuspurdiga Oscari-nominatsioonil, see on midagi fantastilist. Ma arvan, et see on mitte ainult Eesti filmile, see on tervele Eesti riigile väga oluline," ütles PÖFF-i peakorraldaja Tiina Lokk "Mandariinide" meeskonda Eestis tervitades.

Lokk meenutas, kuidas algselt olid paljud festivalid filmi tagasi lükanud. Siis aga selgus, et näiteks Varssavi festivali korraldajad ei olnud seda enne tagasi lükkamist üldse vaadanudki. Loki isiklikul palvel vaadati linateos siiski üle. Pärast filmi nägemist võeti see lisafilmina Varssavi festivali kavva ning nii sai film hulgaliselt kõlapinda juurde.

"Mandariinid" on ka esimene eestikeelne film, mida on rahvusvaheliselt turundatud. Loki sõnul näitab see meie küpsust ja seda, et oskame midagi nende heade asjadega pihta hakata, mis meil käes on.

"Mandariinid" jäid küll auhinnast ilma, kuid sellest olulisem on Eesti filmi tõusmine rahvusvahelisse huviorbiiti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Produtsent Ivo Felt on valmis samasugust pingelist aega ka uuesti läbi tegema. "Eks ta on andnud kogemuse kindlasti, et me oleme midagi sellist läbi elanud, mida siiamaani, ma arvan, et mitte keegi Eestis ei ole. Kindlasti mingeid kontakte ja laia ilma nähtud, et kuidas sealpool laias maailmas asjad käivad," lausus Felt.

"Isegi kui seda kõike poleks olnud, oleks ta mulle ikka armas töö olnud. Sellest on möödas juba kaks aastat ja see töö jääb eluks ajaks meelde, aga see, mis praegu toimus, see võib olla ununeb varsti. Uued tööd tulevad peale," ütles "Mandariinide" peaosatäitja, näitleja Lembit Ulfsak.

"Mandariinid" pääsesid ka USA kinolevisse, mis on Eesti filmile samuti seniolematu saavutus. Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp leiab, et auhinnast olulisem on tähelepanu ka Euroopas ja see, et Ameerikas edukas "Mandariinid" ei jääks ainult üheks väljapaistvaks näiteks eesti filmi potentsiaalist.

"Kogu aeg küsitakse meie käest, et kas see nüüd on ainuke film. Et me ainult selle ühe filmi tegijana ei läheks filmiajalukku. See on minu jaoks väljakutse. Aga millal me järgmisena Oscarile lähme, eks me paneme EV100 filmidele kampaania taha, et nad sinna jõuaksid, aga kas me sinna jõuame, seda näitab aeg," rääkis Sepp.

Toimetaja: Kertu Loide, Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: