Jaak Urmet: ärgem reguleerigem keelt ja kirjandust üle ({{commentsTotal}})

Jaak Urmet.
Jaak Urmet. Autor/allikas: ERR

Klassikaraadio "Delta" stuudios oli täna külas kirjanik Jaak Urmet ehk Wimberg, kes loeb luulet täna õhtul Mustpeade maja jazzi- ja kirjandusklubis.

Õhtuse esinemise ja üldse muusika saatel luule lugemise kõrval rääkis Wimberg ka oma kirjanduslikest mõtetest ja keelest laiemalt. "Nagu ütles ka härra president, ärgem reguleerigem kõike üle - see kehtib ka kirjanduse puhul," märkis autor. "Üks inimene kirjutab kriipsukesega, teine ilma, ja ärgu tulgu keegi ütleme, et ilma kriipsukeseta on vale."

Näiteks eelistab Wimberg kirjutada "kärpsed", mitte "kärbsed". ""Kärbsed" on pseudosõna, aga sõnas "kärpsed" on pauerit," rääkis Wimberg. Samuti peaks tema hinnangul kirjutama eesti keeles sõna alguse "r" kahe r-iga. "Rreha!" raius Wimberg, kel on mitmete keeletoimetajatega ka kokkulepped, et ilukirjanduslike teoste puhul jäetakse tema keel puutumata. Küll aga peab ta eesti keele reegleist kinni pidama tõsiste tekstide puhul - muidu arvatakse, et ta on mingi naljamees.

Juttu tuli ka rahvaluulest, mille hulka liigitab Wimberg ka tänaval räägitavad noorte jutud, Metsatölli muusika jm.

Kuula tervet intervjuud juuresolevast helifailist.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: