Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Isepäiste uitajajate tumedad romansid

Rainer Jancis
Rainer Jancis Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Uus plaat
Rainer Jancis
"Greedy Shopping Disaster"
8/10


Eesti tuntuim pop-avangard kitarrist Rainer Jancis on Metro Luminali nime määratlemata ajaks riiulisse sättinud ja esmakordselt tulnud välja albumiga enda nime all. Ega ketas päris soolo polegi, kuna koosseisus lööb kaasa mahukal määral meie teine pop-avangard pärl vokaalmaailmast - Mart Avi. Abikäteks on veel Hans Kurvits trummidel ja Siim Avango bassil. Kuna plaadimaterjal on otseselt Luminali jaoks kavandatud kogum, on huvitav jälgida, millisel määral on mõjutanud tuuli uudistuttavad ja nende käekiri. Seniste muljete järgi ongi Jancise lajatust kirjeldatud enamasti sõnaga "huvitav" ja maestro ise peab teost pigem aeglaselt kohalejõudvaks. Aastakest meil siin hetkel oodata pole mahti, seega ketraks materjali läbi just esmamuljete tuvastamiseks.

Ootuspäraselt on Jancise stiilipalett peadpööritavalt kirju ja armu ei anta ei endale ega ka kuulajatele, kelle ülesandeks on kaloririkka pommi suutäite haaval lahendamine. Luminaalsed idud on palades mõningase vaevaga leitavad; tõeliselt peeglitagused väljad tulevad aga mängu alles Mart Avi tontliku hääle kaasabil. Taustal tormava, nõudliku ja ülitiheda pöörete virvarri kodeeringu on raskusastmest hoolimata Avi ka hiilgavalt tabanud. Väheste lauljate maneeri saab tunnustusena nimetada võikaks, aga määratlematus surmajärgses- või eelses maailmas meie outsider-crooneri vokaal küll liigub. Jim Morrisonist Morriseyni, Scott Walkerist Andres Lõoni, kaetud teatraalse, aga ei iial maitsevääratustesse laskuva härrasmehelikkusega.

Jancis ise, nagu öeldud, opereerib hiilgavalt alateadvusesse kogunenud helivallaga - tõtakalt ja pidevalt taustal tuikava valuga. Koos postrockiliku minekuga kappavad bluesiskeletid, indigruuvid, okultne doom-rock ja äraspidised vaated folgile, kantrile ja kohati ka pungile. Siinseal toetab toimuvat atmosfääriline, psühhiv pisielektroonika ja taustavägede kõnekus tuleb välja just instrumentaalpalades, mida leiab plaadilt õhku andval määral.

Selge on, et värske, kurioosne koosseis ei ava iial popiväravaid päris lahti ja liikumine toimub ikka tiira-taara tundmatuse poole. Mis aga saakski muusika puhul rõõmustavam olla? Käesolevat kaunist koletist hindaks nüüd aasta lõpus jälle ja kui veel laivide vereringe ka käima saaks, oleks aktil avaramaks tuuritamiseks materjali küll.

Rainer Jancise albumi "Greedy Shopping Disaster" esmaesitlus ja live toimub 1. mail Von Krahli baaris / Rataskaevu 10, Tallinn.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: