Neeme Järvi dirigeerib taas Tobiase oratooriumi "Joonase lähetamine" ({{commentsTotal}})

Neeme Järvi dirigeerimas
Neeme Järvi dirigeerimas "Joonase lähetamist" 2008. aastal. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Neeme Järvi dirigeerib 6. ja 7. juunil taaskord Eesti klassiku Rudolf Tobiase silmapaistvat suurteost, oratooriumi "Joonase lähetamine", nüüd esimest korda ka linnas, kus 1909. aastal toimus selle esmaettekanne.

Seekordsed "Joonase lähetamise" esitused leiavad aset Saksamaal 6. juunil Tüüringi liidumaal Suhli kongressikeskuses ning Leipzigis 7. juuni õhtul kuulsas kontserdimajas Gewandhausis. Kesk-Saksa Raadio (MDR) Leipzigi sümfooniaorkester pani need oma kontserdisarja "Zauber der Musik".

Eesti esimese kompositsiooniharidusega helilooja Rudolf Tobiase (1873 – 1918) looming on oma ajastule iseloomulikus klassikalis-romantilises põhilaadis, samas aga paljus ka uuenduslik. Tema oratoorium "Joonase lähetamine" ("Des Jona Sendung", piibli ainestikul) on kirjutatud 5 solistile, 3 koorile, orelile ja sümfooniaorkestrile.

Nüüd esitavad teose maestro Neeme Järvi käe all MDR-i sümfooniaorkester, MDR-i koor ja MDR-i lastekoor Leipzigist ning Läti akadeemiline koor Latvija Riiast. Koorid on ette valmistanud Risto Joost. Solistidena on tegevad mitmed nimekad lauljad – sopran Susanne Bernhard, metsosopran Iris Vermillion, tenoripartiis Dominik Wortig, bassipartiid laulab Viini Riigiooperi solistina tuntud Ain Anger ning teise bassi partiid Thorsten Grümbel.

Seekordsed kaks Tobiase suurteose ettkannet on mitmes mõttes märgilised – teos kõlab esimest korda selle esiettekandelinnas Leipzigis pärast 106 aasta pikkust vaheaega, MDR-i orkestri praegune peadirigent on Kristjan Järvi, MDR-i koori peadirigendiks saab sügisest Risto Joost, üks viiest solistist on Eesti bass ning lõpuks on Neeme Järvi juhatamas teost ka otse oma sünnipäeval 7. juunil.

Oratooriumi esitused praegu on seotud Eesti-Saksa koostööprojektiga, mis kuulub Leipzigi linna 1000. aastapäeva pidustuste sarja. Kahe kontsertõhtu järel peab "Joonase lähetamise" väljatooja, pianist ja muusikateadlane Vardo Rumessen Leipzigi ülikooli muusikaosakonnas 8. juunil veel Rudolf Tobiase loomingust ka loengu.

Leipzigis kanti oratoorium "Joonase lähetamine" esmakordselt ette 1909. aastal sealses Andreaskirche's ning mitmel põhjusel esitus ebaõnnestus ega andnud teose väärtustest õiget ettekujutust. Et tegemist on vaimuliku sisuga suurteosega, oli meil selle esitamine kaua keelatud ning see kõlas okupeeritud Nõukogude Eestis tervikuna esmakordselt alles 80 aastat pärast esiettekannet, 25. mail 1989 Estonia kontserdisaalis, dirigendiks Peeter Lilje.

Seni on oratooriumi ette kantud mitmel maal kokku 17 korral nelja erineva dirigendi juhatusel – Peeter Lilje, Leo Krämer, kõige rohkem seda dirigeerinud Neeme Järvi ja Arvo Volmer: näiteks 1992 Tallinnas (Krämer), 1995 Skandinaavia turneel (Järvi), 1998 Melbourne'is (Järvi), 2000 Kölnis (Järvi), 2001 Pariisis (Volmer), 2003 Peterburis linna 300. aastapäeva puhul (Järvi)...

MDR-i sümfooniaorkestri järgmised kontserdid samast sarjast toimuvad 13. juunil Magdeburgi Johannese kirikus ja 14. juunil Leipzigi Gewandhausis juba orkestri noore peadirigendi Kristjan Järvi juhatusel ning siin on Johann Sebastian Bachi oopuste kõrval kavas koguni kuus Arvo Pärdi teost, solistiks ameerika viiuldaja Anne Akiko Meyers.

"Joonase lähetamisest" saab põhjalikumat teavet Vardo Rumesseni koostatud ja Virve Normeti toimetatud raamatust "Joonase sõnum" (2008).

Toimetaja: Kertu Loide

Allikas: ERP uudisedHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: